Częstochowa: Ortofotomapa 2019 w JOSM

Witam. Od pewnego czasu dostępna jest nowa ortofotomapa Częstochowy - Częstochowa: Ortofotomapa 2019 (link: http://e.czestochowa.pl/geoportaltoolkit/map.php)). Jest oczywiście bardziej aktualna niż ta z 2017 roku. Ponadto jest wykonana w oparciu o dokładne zdjęcia lotnicze o wielkości piksela terenowego 5 cm, ale przede wszystkim charakteryzuje się brakiem przesunięć radialnych w postaci „pochylonych” budynków, co ułatwiłoby mapowanie Częstochowy :slight_smile:

Na stronie częstochowskiego geoportalu w zakładce Narzędzia dostępny jest link do serwisu WMS, jednak gdy wklejam go jako podkład w JOSM, za każdym razem wyskakuje mi błąd (Nie udało się pobrać obrazu z serwera kafelków). Próbowałem różnych konfiguracji i wersji WMS. Wie ktoś co mogę zrobić by użyć tej ortofotomapy w JOSM i czy w ogóle jest taka możliwość?

U mnie w JOSM v.16731 ten link działa bez problemów.

http://geoportal.czestochowa.um.gov.pl/isdp/scripts/isdp.dll/wms?REQUEST=GetCapabilities&SERVICE=WMS

Z tym, że nie ma tam udostępnionej najnowszej ortofotomapy z 2019r.

Zaktualizowałem JOSM do wersji 16731 (z wersji 16538), klikam Podkłady > Obraz… > Własny odnośnik WMS, wklejam dokładnie ten link i dalej mam ten sam komunikat.

Wchodzisz w Podkłady → Preferencje obrazu → klikasz na ikonę WMS. Potem wklejasz ten link w pozycję nr 2 i klikasz Uzyskaj warstwy. Następnie, albo wybierasz warstwę, albo zaznaczasz, że będziesz wybierał warstwy przy każdym wybraniu serwera WMS. W pozycji nr 7 możesz wpisać nazwę pod jaką będzie się wyświetlał serwer WMS. Jak wszystko skonfigurujesz to klikasz dwa razy OK i potem możesz wybrać dodany serwer z listy (menu Podkłady).