czas uderzyc do GUGiK :o)

http://www.rp.pl/artykul/793925,811871-Geoportal–powiatom-brakuje-srodkow-na-system-informacji-przestrzennej.html

Reka reke myje: skoro juz zdecydowano by wcielic INSPIRE w zycie to teraz mozna by sie ladnie wspomagac…

W tej chwili trwają konsultacje (przez 3 dni) dotyczące stanowiska rządu w sprawie europejskiej strategii otwartego dostępu do danych. Można składać uwagi mailowo.
http://prawo.vagla.pl/node/9674

Cenna uwaga, dziekuje!

Pytanie czy INSPIRE coś zmienia w naszych przepisach, tak by można było korzystać z Geoportalu w OSM?

Chyba jedynie w przypadku dość pokrętnej interpretacji prawa: urząd ma obowiązek podzielić się danymi do realizacji zadań publicznych, a że zadania publiczne można zlecić organizacji pozarządowej na podstawie uodppiw, to…
Choć przyznam się, że nie czytałem przepisów dokładnie i nie wiem, czy katalog zadań publicznych do których można wykorzystywać dane przestrzenne nie został jakoś określony. Przydałby się prawnik, lub ktoś kto przynajmniej ma z prawem dużo do czynienia na co dzień.
Ale miała miejsce zmiana personalna na samym szczycie (GGK), więc choćby z tej okazji można spróbować.

Samo inspire dotyczy z tego co wiem tylko formatu udostepniania danych, nie nakazuje panstwom nic w zwiazku z udostepnianiem obywatelom czy warunkom tego udostepniania. Wlasciwie w kotekscie OSM nie ma w ogole o czym mowic.

(skomentowalem pod postem VaGli ten sam fakt i kilka innych)

http://geoforum.pl/?page=news&id=12066&link=ggk-odwolana

Drobny szczegół jest taki, że ten pan odmówił nam udostępnienia danych w 2009 - chyba antblant w tej sprawie z nim korespondował.