Cyklotrasy

Ahoj,

měl jsem chuť doplnit nějaké chybějící relace pro cyklotrasy, ale zjistil jsem, že to není žádná sranda v iD editoru. Hlavně cyklotrasy nejsou v relacích značeny svým číslem, jak by bylo jednoduše identifikovatelné, ale nějakým názvem odkud kam vedou. Tuto informaci ale nemám, takže se mi těžko identifikuje, co to je za relaci.

Dále jsem nalezl seznam cyklotras. http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cyklotrasy_v_%C4%8CR. Chybí tam ale například cyklotrasa 2133 u Chebu. Mám vytvořit v OSM novou relaci a pojmenovat ji jako “Cyklotrasa 2133” nebo tam již je, jen není promítnutá do wiki?

Děkuji za rady, jak do toho lépe proniknout. Zjistil jsem, že na Chebsku není dost cyklotras vyznačených a je to, řekl bych, škoda.

Ještě mě napadlo. Mohu v iD editoru označit více objektů, čar, atd. a přiřadit jim najednou název, přidat je do stejné relace?

Ahoj,

S editorem iD bohužel neporadím, já začal rovnou s JOSM. Obecně mají cyklotrasy své číslo uloženo v klíči ref.

Nevím jak často se ten obsah aktualizuje, ale ani přes overpass-turbo jsem tu trasu nenašel, takže se dá říci, že ještě neexistuje.
Nejlépe to zjistíš tak, že si vybereš nějaký kousek trasy a podíváš se, ve kterých relacích je zařazen.

Držím palce.

Chvíli jsem si s iD editorem pohrál a podle mne to neumí. Více cest sice označit jde (s pomocí CTRL), ale umožní je pouze spojit do jedné.
Takže to asi bude chtít trochu pokročilejší editor. JOSM sice ze začátku vypadá hodně složitě, ale po chvíli se to zlepší. A editace relací tam není tak pracná.

Pokud nevadí angličtina (ještě to nikdo nepřeložil :wink: ): http://learnosm.org/en/josm/start-josm/
Případně se dají najít starší české návody

Ahoj Sikus8,
(prominte prosim že piszu po angelski - ješče ně znam dobře po česki - http://translate.google.com helped me understand your message) Also I’d suggest to use the JOSM editor. As Marián suggested, the number of the cycleroute goes into the “ref” tag. Many cycleroutes in Czechia have a reference number only, but not a name; only rarely did I see e.g. “Ohře Cyklostezka” - different from nearby Bavaria where most cycleroutes have names. Start and finish of a route are normally not used as extra tags. But there is a “complete” tag to indicate if the route is already completely mapped.
Near Cheb, often the ways for the cycleroute are missing. Just a few weeks ago, I cycled on routes 2247 / 2248 south of Kynšperk, and the tracks were not yet on the map.
If you want to look at a map of cycleways, http://cycling.waymarkedtrails.org/de/?zoom=13&lat=50.09016&lon=12.37888&hill=1
By the way, also skiing routes in Slavkovsky Les are missing (in the map above, click on the snow flake symbol).
Happy mapping!
Bernhard

Cus, nezbyva nez souhlasit, webove editory jsou dobre tak pro drobnou upravu, pro slozitejsi editace, kam patri prave prace s relacemi, je josm ta spravna cesta. Jen pozor, novy uzivatel ma ve vychozim stavu nastaven “BFU” rezim, tzn ze muze narazit na navody a postupy, ke kterym nenajde ty spravne polozky v menu/ikony.

Ovsem muzes zkusit potlach, ten toho umi podstatne vice nez id. Id byl totiz i navrhovan s tim, ze ho budou pouzivat jen obcasni kolemjdouci. Ale i tak toho i potlach umi promile vuci josm.

Jako bonus s josm ziskas moznost vyuzivat radu zajimavych pluginu, nektere i od kolegu maperu z cr.

BTW: Relace se daji vnorovat, dovolil bych si takto od boku predpokladat, ze mozna existuje materska relace vsech cyklotras v CR. V ni bys zjistil, zda trasa (hypoteticky) existuje. Hypoteticky proto, ze neexistence dukazu neni dukazem neexistence … ;D.