Co to jest highway=track?

Co to jest highway=track? Polska wersja wiki mówi, że jest to “droga prowadząca do pól lub lasu”, a angielska “road for mostly agricultural use, forest tracks”.
Jak jest jednak w rzeczywistości? Co ma oznaczać highway=track? Czy jest to naprawdę droga prowadząca do pól lub lasów, czy jest to po prostu droga gruntowa? Bo z tego co zauważyłem, przez track oznaczane są po prostu drogi gruntowe, mimo że w okolicy nie ma żadnego pola ani lasu.

Są więc dwie możliwości: albo highway=track jest używane niewłaściwie na OSM, albo ta definicja nie jest ścisła i czegoś jej brakuje i nie są to tylko pola lub lasy.

To jest niewłaściwe użycie w naszym OSM.
Mamy tych dróg baaardzo dużo i jest to poważny problem, zwłaszcza w dziedzinie nawigacji.
Highway=track jest elementem pomijanym w nawigacji - jego obsługę trzeba oddzielnie włączyć.
Dlatego drogi prowadzące do zabudowań, nawet tych położonych wśród pól nie mogą mieć highway=track.

Jaką stosujesz w takim przypadku wartość dla tagu highway ?

Tutaj chyba nie jest sprawa jednoznaczna. Wszystko zależy z jakiej aplikacji do nawigacji się korzysta. Wydaje mi się, że np. OSMAND uwzględnia track w nawigacji o ile nie zaznaczy się przy ustawieniach “omijaj nieutwardzone drogi”. Jeśli jednak w innych aplikacjach takie coś stanowi problem, to droga dojazdowa mogłaby być tagowana jako highway=service+surface=unpaved.

Dość nieszczęśliwie wybrana metoda klasyfikacji dróg.

highway=track to droga prowadząca do pól lub lasu, bez istotnego inne użycia. Np droga prowadząca do domów w lesie może być highway=residential.

Np. ulica Poniedziałkowy Dół[1] - https://www.openstreetmap.org/#map=19/50.05835/19.86802 - tak długo jak prowadzi do domów jest to highway=residential, potem zamienia się w highway=track.

Użycie highway=track dla każdej drogi nieutwardzonej jest błędne. Zachowanie aplikacji nic tu nie zmienia. Warto zauważyc że niektóre highway=track są asfaltowe.

[1]Nazwa ta wywodzi się iż ten Dół (jar/dolina) był w posiadaniu rodziny o nazwisku Poniedziałek.

Jeśli droga prowadzi do budynków ale jest w formie dwóch ujeżdżonych śladów, to też powinna być oznaczona jako residential?

Rodzaj nawierzchni nie ma (zazwyczaj) wpływu na kategorię drogi. Droga taka może być residential, może też być service.

Sprawa dyskusyjna. Widzę tu założenie, że do każdych zabudowań dojeźdza się samochodem albo przynajmniej powinno. Tymaczasem zdarzają się miejsca, gdzie nikt pojazdu nie posiada a drogi istnieją, ale są 4wd_only. Czy to zasługuje na service?

Ja zawsze powtarzam, że jest na odwrót: droga prowadząca do pól i lasów to track.

Jeżeli droga prowadzi do jednego gospodarstwa:
highway=service
service=driveway
surface=(compacted, gravel, ground, grass, itp)
Jeżeli do kilku (więcej niż dwóch):
highway=service
surface=(compacted, gravel, ground, grass, itp)

Nie mówimy tu o miejscach, które z założenia są wyjątkami. Takie drogi (4wd_only) powinny być oznaczone jako track. Nie da się rozstrzygnąć wszystkich wątpliwości na podstawie zdjęć lotniczych - zwłaszcza w terenach górskich, lub gęsto porośniętych (czasem nawet ISOK_cien nie pomoże).

Ale jeżeli mówimy o wykorzystaniu danych OSM do nawigacji, to prowadzenie dojazdów do budynków w terenach zurbanizowanych przy pomocy highway=track, bo nawierzchnia jest np. tylko utwardzona - jest drogą do nikąd.

Ostatnie zdanie zawsze należy do kogoś, kto daną drogę sprawdził w terenie i zaproponował konkretne rozwiązanie uwzględniające wszystkie parametry konieczne do jej prawidłowego oznaczenia, a w konsekwencji wykorzystania.

Czy w tych miejscach jest poprawne użycie track?
https://www.openstreetmap.org/#map=18/51.10881/17.01461
https://www.openstreetmap.org/#map=18/51.04492/16.97472

Jak dla mnie residential względnie service, na pewno nie track.

Tak samo. Chyba że jakimś cudem jest to dojazd na pole/do lasu.

Zwłaszcza drugi przypadek, to na pewno nie jest highway=track.
Tak tylko przypomnę, że istnieje tag surface, który powinien zawierać info o rodzaju nawierzchni.

Tak a propos, skoro już przywołano to miejsce, to wymaga ono korekty z uwagi na geometrię dróg.

Poprawiłem w obu miejscach. W tym pierwszym przypadku były to uliczki parkingowe.

Jeszcze pytanie: jak zmieniam samo highway=track na highway=service/residential/itp. to dodaję surface=unpaved. A jeśli track ma podane tracktype=grade1/2/3/4/5 to da się z nich wywnioskować rodzaj nawierzchni (surface=)?

Tag ‘tracktype=’ jest tagiem dookreślającym dla tagu ‘=track’.
Można z niego wnioskować o stanie drogi (bo w przypadku dróg gruntowych o nawierzchni raczej nie ma co rozmawiać).
Im wyższe ‘grade?’, tym gorsza droga. Kiedyś już rozprawialiśmy tutaj na ten temat.
Z tego co pamiętam przyjęliśmy zasadę, że ‘grade1’ jest dla dróg na których nie występuje pas trawy w środku, zaś ‘grade5’ to wspomniane wcześniej 4wd_only. Czyli raczej jest to skala trudności w pokonaniu danej drogi.
Moim zdaniem wnioskowanie o ‘surface’ z tego tagu jest raczej niemożliwe.

I w końcu ktoś wyjaśnił mi, skąd w Polsce liczne drogi gruntowe z grade1 :slight_smile:
Wg angielskiej wiki to była zawsze “miękkość drogi” - https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:tracktype
Polska wersja od 2 lat jest dostosowana do wersji angielskiej. Presety w edytorach są również zgodne z wiki.

tracktype=grade1 teoretycznie powinno znaczyć surface=paved, ale skoro w Polsce może też oznaczać “brak trawy”, to i surface=sand jest możliwe.

Aż zerknąłem, faktycznie fajnie zostało to opracowane.
Ale tak czy siak, prostego przełożenia z ‘tracktype=’ na ‘surface=’ niestety nie ma.

Kilka uwag do dyskusji. Rozróżnienie track/residental/service bazuje na celu ewentualnej podróży. Niestety, fakt, że droga prowadzi do jakiegoś zabudowania nie zawsze oddaje sytuację. Pewne rejony się wyludniają, inne odwrotnie - w miejsce dawnych pól uprawnych powstają osiedla. O drogach zwykle myśli się na samym końcu procesu budowy, deweloperzy do każdego prestiżowego nowego osiedla mogliby dodawać gumofilce gratis. Logicznie track staje się residental, ale technicznie jest gorzej niż było, bo droga jest zdemolowana. Ostatnio zacząłem dodawać w takiej sytuacji tag construction=yes. Czasem mijają lata zanim mieszkańcy doproszą się asfaltu. Przy czym równocześnie oczekują, że droga stanie się ślepa, coby się obce elementy nie wałęsały.

Kolejna sprawa komu ma służyć track na mapie. Z prawnego punktu widzenia mogą tam poruszać się piesi, rowerzyści i różnorakie służby (leśne, straż pożarna, obsługa linii energetycznych itp.). Dla nich decydująca jest przejezdność takiej drogi, dlatego tag tracktype powinien określać stopień odporności na zmienne warunki atmosferyczne. Grade1/2 musi funkcjonować niezależnie od deszczu, suszy czy mrozu. Zdarza się, że nawierzchnia grade1 ma np: postać kilkudziesięciocentymetrowej grubości uwalcowanej warstwy kamieni wielkości pięści, więc osobne tagi surface i smooothness są niezbędne. Oznaczenie grade1 na podstawie widocznego pasa trawy to edycja wręcz kryminalna. Tego nie da się określić na podstawie zdjęć lotniczych, a czasem nawet na podstawie jednorazowego przejazdu. Track-i niskiej klasy zimą świetnie widoczne i przejezdne obecnie (latem) zmieniają się z zarośnięte po szyję łąki, nieodróżnialne od otoczenia. A każda nawigacja rowerowa silnie preferuje grade1.

…stąd w określaniu tracktype biorę po trochę każdą z tych opcji pod uwagę. Danie grade1 piaszczystej drodze nie wchodzi w grę. Dla mnie grade1 to szutrówka, i to mocno jeżdżona, gdzie widać, że służ nie tylko służbom okazyjnie ale jest np. podstawowym dojazdem do osady położonej w lesie.
Trzeba też brać pod uwagę charakterystykę regionu. Jestem z zachodniopomorskiego, a tu jest dużo lasów i czasem nawet większe osady są obsługiwane tylko taką drogą leśną. Jakoś kłóci mi się to, żeby dawać jej residential, kiedy tak naprawdę jest to leśna 5km gruntówka/szutrówka na końcu której są 3 domy.

Jak najbardziej - i polska i angielska zgodnie twierdzą, że grade1 to nawierzchnia trwale utwardzona. Trwale - to nie szutrowa, makadam itp. I chociaż nowe szutrówki leśne, które często budują ostatnio leśnicy po robotach są i szerokie i porządnie utwardzone - to jednak nie trwale, więc grade2.
Tak też nie powinno być to tak łatwo zmieniane. Pamiętajmy też, że taka grade1 może być zrobiona w postaci drogi śladowej - czyli utwardzonej drogi składającej się z „dwóch śladów”, czyli dwóch rzędów betonowych płyt, ułożonych od siebie w odległości. Uważam nic nie zmienia to, że pomiędzy będzie widoczny pas trawy.

  • no to nie ressidental, a unclassified.
    Tu angielska wiki jest bardziej precyzyjna i jasno mówi „See highway=unclassified for minor public roads which connect small settlements, such as villages, hamlets, or isolated dwellings.” A tag:place=isolated dwellings stosowany jest do oznaczenia małej osady złożonej z nie więcej niż dwóch gospodarstw domowych. To często właśnie te 3 domy, w odległości paru kilometrów . W pomorskim też tego sporo. I te miejsca mają swoją nazwę jeszcze na przedwojennych mapach.