"Co mapper złączył, człowiek niech nie rozłącza", czy jak?

Jak, do jasnej, odkleić punkt od linii?

Bo wydaje mi się, że przynajmniej iD nie umie…

Na przykład na Placu Bankowym, DC, stoi sobie pomnik Stefana Starzyńskiego. I ten pomnik przykleił się komuś do granicy trawnika, a powinien być pośrodku zaznaczonego na mapie wcięcia w trawniku.
I co ja się nakombinowałem, żeby to odkleić… W pewnym momencie rozciąłem tę granicę w tym punkcie i miałem dwa pomniki (na każdym końcu rozciętej granicy po jednym), ale odczepić pomnika od linii nie dałem rady…

Nie wiem jak w iD (serio), ale w JOSM zaznaczasz punkt, który chcesz odkleić i naciskasz G.

Tu nie ma co odklejać, bo to jest jeden punkt, a nie dwa sklejone. Możesz go wyciąć - przecinając linię w dwóch węzłach sąsiednich.

Na to nie wpadłem :smiley:

A jak zrobiłem ten pomnik jako obszar, to już wywalić punkt, czy lepiej zostawić?

Nie powinno się zostawiać dwóch obiektów na mapie reprezentujących ten sam obiekt w rzeczywistości. Więc jeśli dodałeś obszar, punkt należałoby usunąć (ciekawe, czy historic=memorial na wielokącie się renderuje… no ale to nie jest powód by robić coś tak, a nie inaczej). Poza tym, o ile punkt nie powinien być sklejony z trawnikiem, to obszar tego pomnika moim zdaniem już tak.

Jeśli mamy jakiś POI jako punkt na linii i chcemy go od niej odkleić, to w JOSM go zaznaczamy, jedziemy kursorem na miejsce docelowe punktu POI i naciskamy G, POI przeskakuje sam na miejsce docelowe, nic więcej nie trzeba robić, prościej się nie da. To jeden z wielu powodów żeby przejść na JOSM.

Mapnik renderuje. I chyba tylko Mapnik.