Chodniki w miastach

Mam pytanko do was i prosiłbym o opinie. Jak rysujecie / rysowalibyście chodniki wokół kwartałów miejskich. Spotykam obie formy i ciekawi mnie wasze zdanie.

Wersja A (lewo): mały odcinek z przejściem dla pieszych jest osobną drogą, chodnik wokół kwartału jest jedną drogą.
Wersja B (prawo): ścieżka wokół skrzyżowania jest jedną drogą, chodniki przy budynkach są ‘łącznikami’ między kolejnymi skrzyżowaniami.

Wydaje mi się, że wersja A ma więcej sensu ze względu na (najczęściej) spójny tag ‘surface’.

Ja, o ile rysuję chodniki, to robię to w wersji A.

Wersja A bo łatwiej mi naprostować małe odcinki gdy dokonuje się poprawek przebiegu drogi głównej.

Zaskakujące pytanie.Sądzę, że tu nie ma żadnych reguł tzn. rysuje się najczęściej ratami i na 20 sposobów
Często robi się w wersji połączonej A i B, bo rysujemy kwartałami. No chyba że ktoś dodaje chodniki do już wrysowanego miasta ,czyli praktycznie uzupełnia tylko chodniki i przejścia.

Zatem z zwykle rysuje się kwartał, a odpuszcza większość chodników zostawiając je na koniec jako najmniej istotny detal.
Jeśli ktoś ma zacięcie i rysuje chodniki jednocześnie z budynkami i drogami wewnętrznymi to idzie za koleją czyli ogranicza się do chodnika z jednego boku kwartału nie rysując obwodu aby nie skakać. Jeśli kwartał mały to pewnie niejeden go obwiedzie chodnikiem za jednym zamachem ale co człowiek to zrobi to inaczej.
Zaś skrzyżowanie obwodzi się w zależności od tego jaki jest stan zmapowania sąsiednich kwartałów.
Ja zwykle wchodzę na “białe miasteczka” i rysuję od dechy do dechy zostawiając kilka kwartałów na obwodzie aby pobudzić lokalsów do zarejestrowania się.
Zatem jeśli rysuję kwartał otoczony kwartałami nieruszonymi ,to skupiam się na dokończeniu kwartału bez rozpraszania się na sąsiednie, Pozostawiam też skrzyżowanie będące jakby łącznikiem kwartałów.
Jeśli są w jezdni przejścia a szczególnie jeśli kwartał jest otoczony ścieżką rowerową to już inaczej.
Chodnik to powszechność w 99,9 miejsc, a ścieżka już nie, i jeśli złapie się ślad ścieżki np po kolorze kostki, to już się ją ciągnie na sąsiednie kwartały aby w przyszłości nikt nie pomylił jej z chodnikiem.
Wtedy trudno nie namalować całego skrzyżowania .
Jeśli jest ddrip to zwykle rysuję kikuty rozpoczynające chodniki wokół skrzyżowania aby nikt nie połączył ich ze ścieżką.

Zatem generalnie sposób rysowania bardziej zależy od zmapowania sąsiednich kwartałów niż od człowieka.
Sądzę, że w większości wypadków ani A ani B a robi się na raty co daje efekt jakby łączenia A i B.
Jeśli ktoś mapuje kompleksowo to robiąc 2-gi lub 3-ci, a już obowiązkowo 4-ty kwartał, przerwie kończenie kwartału a wmaluje skrzyżowanie aby o nim nie zapomnieć .
Normalny proces podczas mapowania to zostawianie sąsiednich dużych obiektów, a doklejanie małych wymagających niewiele czasu.
W ten sposób unikamy pozostawiania dziur.

Sądzę zatem, że rysuje się najczęściej łącząc A i B tzn. rysujemy skrzyżowanie od strony kwartału od którego się zbliżyliśmy do skrzyżowania. Rysujemy najpierw jakby obwód kwartału czyli sam jego narożnik beż obwodzenia całego kwartału, a następnie doklejamy do niego obwód skrzyżowania.Zatem sąsiadujące kwartały będą potem rysowane do istniejącego skrzyżowania tzn chodniki okalające te kwartały będą przerywane i doklejane kolejno do krzyża wokół skrzyżowania.

Jesli do chodników dodajemy surface, co najczesciej powinno byc robione, to powinnismy uzywac wersji A, poniewaz wtedy laczniki, czyli przejscie przez jezdnie, to zazwyczaj asfalt.

Rysowanie przejść osobno (wersja A) pozwala stosować tagowanie footway=sidewalk/crossing. Nie wiem jest już ono do czegoś używane ale daje pewien potencjał.

Dokładnie: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Footway
W schemacie uwzględniono nawet tagowanie krawężników.

Okej, dzięki za opinie, widzę, że sytuacja jest w miarę klarowna. Link od antblanta w zasadzie załatwia sprawę.

Tu będzie pewnie problem z dokładnym przetłumaczeniem.
W paradę wejdą różnice kodeksów drogowych.
Może nie powinniśmy w Polsce stosować footway do chodników, a tylko do “dróg dla pieszych” ale tu jawi się dziura w OSM, bo brak tagów dla chodników , a za pomocą sidewalk nie wyznaczymy przebiegu prawdziwego chodnika odseparowanego od jezdni czy to trawnikiem czy biegnącego między budynkami.
Zatem uprasza się o dokładne przetłumaczenie i rozpoczęcie dyskusji gdyby okazały się jakieś regionalizmy.
W grę wchodzi też wątek pedestrian street oraz ulicy rowerowej oraz tukanów, bo te elementy czekają już na wprowadzenie do polskiego kodeksu a są już wyznaczane w realu mimo braku przepisów. Podobne problemy wystąpią z dopuszczeniem ruchu rowerów pod prąd bez wyznaczania pasów rowerowych w jezdni.
Coraz więcej zon dla pieszych o różnych dostępnościach np. ograniczeniach czasowych dla pojazdów
Aż dziwne, że nie mamy jeszcze zebranych i opublikowanych polskich szablonów do tak ważnych kwestii potem będzie klincz z cofaniem obecnego tagowania i dostosowaniem nawigacji aby nie było wypadków.
Ot choćby wczoraj Czech wpakował się na mnie gdy jechał pod prąd po pasie rowerowym w jezdni i ani ja ani on nie mogliśmy wycofać (ciągnąłem przyczepkę ze śpiącą pociechą , a jemu zajechali z tyłu drogę tacy sami mądrzy jak on ,tak że też nie mógł wycofać, a do przodu blokował go korek.
Kiedyś kogoś zabiją i powiedzą że nawigacja wskazywała na jednokierunkową.
Niegłupio by było gdyby nawigacje ostrzegały przed tukanami (przejazdami rowerowymi), zamiast przed radarami.
Lepiej zapłacić 100 zł za prędkość niż iść do pudła na 2 lata za potrącenie rowerzysty.

JOSM już od kilku miesięcy wspiera rysowanie różnych przejść.
Ja rozdzielam już przejścia i przejazdy w ciągu ddrip, ale nie znałem tagu dla tukana.
Czy crossing_ref= * inny niż zebra już się gdzieś renderuje?
Wygląda na to, że trzeba będzie tagować tukana i zebrę koło siebie.
Z tymi tukanami już się pogubiłem.
Widziałem w Polsce rysowane na jezdni tukany jako mix tukana i zebry czyli zebrę z dopuszczeniem rowerów. (zebra z szachownicą na obu skrajach).
Tego chyba w Anglii nie ma.

oneway:bicycle = no + cycleway=opposite

Występuje już w wielu miejscach, w Krakowie są oficjalne testy. W wielu miastach olano brak przepisów i też wyznaczono.

Ja widziałem kombinację normalnej zebry bez oznaczenia przejazdu ze znakiem “przejście i przejazd rowerowy”. Jak na razie przepisy nie dopuszczają takiego tworu.

oneway:bicycle = no + cycleway=opposite
To nie jest to samo co droga jednokierunkowa ze znakiem “nie dotyczy rowerów”, to powinno być otagowane bez cycleway.

Cycleway to **wytyczona **droga dla rowerów.
to jest przykład tagowania o którym piszesz:
http://www.zdiz.gdynia.pl/aktualnosci/aktualnosci/421-wprowadzenie-pasa-ruchu-dla-rowerow-pod-prd-na-ul-starowiejskiej.html

A to o którym wspomniał benek:
http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Gdynia-rowerzysci-pojada-ul-Lotnikow-n63367.html

edit:
chociaż, za wiki:

Więc masz rację, ale na tej samej stronie jest u góry:

Wyznaczony kontrapas zaznaczam jako oneway:bicycle = no + cycleway=opposite_lane (za wiki).

Ot cała wiki, a my nie mamy nawet ochoty sprawdzenia czy znak C16 (ddp=droga dla pieszych oznacza to samo na całym świecie).
Proponowałbym zacząć od poprawienia naszych szablonów w JOSM .
Nie wiem czy te szablony są jednakowe dla całego świata, czy tez możemy swój zregionalizować.
Nawet jeśli jest wspólny to lepsze tłumaczenie zmniejszy liczbę błędów.
I tak należaloby usunąć z tłumaczenia słowo “ścieżka”.
Ścieżkę (path) należy zarezerwować do drogi pieszej nieutwardzonej czyli np.niekonserwowany wydeptany na gruncie chodnik miejski bez krawężników bocznych i walcowania. Path to też dróżka leśna i polna (prawie miedza), która jest tak zarośnięta lub nierówna albo wąska, że nie zasługuje na miano track.

Chodnik to na razie footway i sidewalk. Ciężko będzie zarezerwować footway dla “Dróg dla pieszych”, ale o tym później.

Słowo “ścieżka” nie powinno występować przy 2 rodzajach ddrip (rozdzielona i nierozdzielona Droga dla rowerów i pieszych).
A już kompletnym błędem jest stosowanie w szablonie słowa ścieżka dla dedykowanych dróg rowerowych. W Polsce noszą one nazwę “droga dla rowerów” i od 2003 roku gdzie z kodeksu wykreślono słowo ścieżka wprowadzając 3 rodzaje dróg rowerowych prawnie takie słowo nie istnieje.
Stosuje się je w slangu (degradując) dla odróżnienia prawdziwych dróg rowerowych od fikcyjnych (ddrip) na których rowery nie mają pierwszeństwa.
Wydaje sięm że nadanie obu rodzajom ddrip pierwszeństwa pieszych to błąd kodeksu drogowego i powinien być sprostowany (stanie się to zapewne gdy PORD zbliży się do unijnego), ale puki co obie ddrip nazywane są ścieżkami albo jeszcze bardziej lekceważąco “śmieszkami”, gdyż zwykle brak separacji prowadzi do wielu błędów projektowych i w oznakowaniu.

Warto wspomnieć, że obecne PoRD (Prawo o Ruchu Drogowym ) wyraźnie mówi, że drogi rowerowe posiadają jezdnię a to rodzi wiele konsekwencji prawnych o których tu nie miejsce mówić, ale można wspomnieć że należałoby dobitniej w kodeksie zaznaczyć że ddrip i ddr oraz ddp to są wydzielone drogi i nie wchodzą w skład drogi głównej wzdłuż której biegną.

Tu małe OT odnośnie sidewalk. Polski kodeks wymienia elementy drogi i nic nie wspomina o trawniku.Zatem jeśli chodnik czy ddrip jest separowana trawnikiem to należy uznać, że chodnik takowy nie wchodzi w skład drogi głównej wobec czego stosowanie sidewalk należy uznać za błąd.
Taki trawniczek raz ma 1,5 m szerokości a gdzie indziej poszerza się do 10-15.
Wracając do kwestii czy footway stosować dla chodników czy tylko dla DDP.
Polskie PoRD w art 11 i chyba w sumie w 4-5 miejscach wyraźnie rozróźnia DDP od chodnika.
Tej różnicy nie znają nawet służby typu drogówka czy SM, bo w Polsce auto królem i wyznaczenie deptaka, czy DDP lub DDRIP nie powoduje że służby chronią takie miejsca przed parkowaniem.
Już samo parkowanie w Polsce na chodnikach czyli prawnie totalne przyzwolenie, jest odstępstwem od reguł światowych ale tu daleka droga do wprowadzania ograniczeń.
Jednak w kwestii DDP należałoby już uświadamiać, bo zaczynają się sypać mandaty,
Zatem jeśli wiki zaleca footway dla DDP za znakiem C16 ,to powinniśmy zrobić szablon który do footway na ddp dodaje tag o zakazie parkowania i zatrzymywania się.
Podobny zakaz powinien być dodawany do ddp (C16) , ddr (C13) i obu rodzai ddrip (znak C13/C16).

Teraz co do niekonsekwencji wiki w sprawie footway dla DDP (C16) .
Gdyby się okazało, że zalecenie jest footway dla ddp a sidewalk dla chodników, to należałoby się przyjrzeć szablonowi dla ddrip, bo robi się niekonsekwencja.

W obecnym szablonie dla nierozdzielonej ddrip mamy:
bicycle=designated
foot=designated
highway=path
segregated=no
zaś dla rozdzielonej zmienia się tag separacji na “yes”

Razi tu highway=path, bo jak pisał nieraz zibi (popieram) , path powinien być zarezerwowany dla gruntówek jako najniższej klasy droga.
Skoro w Polsce (i z tagu path wynika, że chyba w większości krajów) ddrip to praktycznie chodnik z dopuszczeniem rowerów, to dlaczego nie może być highway=footway +bicykle desiganted?
Jaki sens dodawania foot=designated do path?

Myślę, że warto by tu jednak przejść na footway, a dodatkowo dla dostępu rowerów rozważyć przy nieseparowanej ddrip zamianę dedykowania na dopuszczenie. Na dziś problemu nie ma bo wiki PL nie definiuje “nakazu jazdy”.
Istnieją spory prawne co do obowiązku jazdy rowerem po ddrip skoro nowela PoRD nakazuje jazdę tylko po ddr, a brak jest jasnego zapisu czy ddrip spełniają wymogi dla ddr. Większość rowerzystów skłania się do zdania, że jeśli na ddr mają pierwszeństwo rowery a na ddrip piesi, to zasady ruchu są tak odmienne, że nie są to drogi rowerowe.
Istnieje też parcie środowiska na obejście tego problemu przez zastosowanie “ścieżek” nieobowiązkowych poprzez oznakowanie C16+T22 co oznacza dosłownie chodnik (ddp nie dotyczy rowerów), który nie ma zakazów związanych z chodnikiem dla jazdy rowerem po takowym.
Jeśli wejdzie to do prawa (dziś już tak znaczą bez przepisów) to z automatu ddrip będą obowiązkowe.
Jednakże chodzi o to aby wiele wąskich i źle zaprojektowanych ddrip (C13/C16) zamienić na C16+T22 czyli dać swobodę wyboru czy jedziemy rowerem po jezdni czy po cyklochodniku.
Dzięki temu jeśli ktoś się będzie spieszył rowerem, to nie ma obowiązku wolnej jazdy po ddrip i ustępowania pieszym.

Zatem dylemat przeznaczone/dopuszczone dla rowerów, pozostanie ad acta, do czasu poprawienia PoRD.
Na dziś policja i sądy w większości skłaniają się do nakazu jazdy po ddrip, więc temat trudny, ale tym bardziej razi highway=path
Taki twór miałby sens dla wciśnięcia czegoś między footway a cykleway gdyby w szablonach nie było tagów o dostępie.
Skoro jednak nie wolno ddrip tagować bez tagu dostępu, to upierałbym się do uproszczenia szablonu do 3 tagów + dodanie nowego.
highway=footway
bicycle=designated (za wiki nie oznacza nakazu jazdy , a preferowanie lub wyznaczenie)
segregated=no/yes
parking:lane=no_stopping

Jeśli ddr i ddrip nie jest separowana od jezdni trawnikiem lub barierką, należałoby zakaz parkowania i zatrzymywania się dodawać też do jezdni.

Proponowany szablon ma też tę zaletę, że łatwo zamieniać można chodniki typu footway na "ścieżki rowerowe " poprzez wklejenie brakujących 3 tagów hurtem ze schowka .
Nawigacje zakażą parkowania , a jeśli status ścieżek zmieni się na fakultatywne (dowolność wyboru drogi) to nie trzeba będzie nic zmieniać w starym otagowaniu ddrip, a tylko do jezdni dodać zakaz jazdy rowerem dla C13/C16,. Nic nie trzeba będzie robić na ddrip i jezdni jeśli zamienią znaki C13/C16 na C16+T22.

Chyba logicznym też będzie zmiana szablonu dla “Drogi dla rowerów” z obecnego gołego higway=cykleway na dodatkowe: zakaz chodzenia pieszych i parkowania.
Absurdalny jest obecny szablon dla dedykowanej Drogi dla rowerów gdzie można w opcjach dodać dostęp pieszych na tak.
Na węźle skrzyżowania ddr z jezdnią należałoby odstąpić w JOSM od higway=crossing na rzecz gołego crossing_ref=toucan, bo na dziś szablon podpowiada highway=crosiing i w przypadku braku dodania opisu rodzaju (przejazd) zrobi się niebezpiecznie na drodze gdy nawigacje zaczną ostrzegać o przejazdach rowerowych.

Prośba do Władka o przetłumaczenie footway aby zacząć dyskusję nad zakresem stosowania tego tagu w PL.
Dziwne, że tak istotna kwestia jest nie przedyskutowana.
Zaraz po moim wejściu na OSM, UMP-owiec z 4 letnim stażem w OSM, rugał mnie za stosowanie footway dla chodników.

To już jest od dawna:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:highway%3Dfootway
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:footway

W wersji angielskiej doszły dodatkowe elementy (tabelka na dole): http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dfootway

Znalazłem takie coś:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Path_examples