Zdecyduj się, czy chodzi Ci o routing czy o rendering. Zacząłeś ten wątek od “routing pieszy mi nie działa”, a teraz zamarzyło się, by sidewalk się renderował.
Przepraszam, nie nalegam na używaniu sidewalk. Tylko chcę zwrócić Państwa uwagę na to, że kiedy na terenie są za dużo chodników i dróg, to szybko zaczyna się rozjeżdżać.
Można optymizować i zostawić tylko jedne połączenie, ale to wygląda na kulę.
Myślę że tam, gdzie można przekraczać drogę w dowolnym miejscu, można używać sidewalk zamiast osobnych chodników. Tylo trzeba poczekać na to, kiedy sidewalk się pojawi na mapie.
Twój przykład jest mocno okrojony a przez to nie całkiem prawdziwy. Zupełnie nie ma potrzeby aby z każdego domu czy klatki schodowej routing mógł bezpośrednio poprowadzić na przeciwległy chodnik. Wystarczy, że będzie można przejść przy skrzyżowaniach, jeśli za skrzyżowanie uznamy nawet ścieżkę łączącą się z drogą. Z punktu widzenia nawigacji pieszej nie ma przecież znaczenia po której stronie ulicy idziesz. Ważne tylko aby braki w sieci dróg i chodników nie dokładały niepotrzebnego chodzenia.
Użycie sidewalk to krok wstecz w szczegółowości mapy. Nie sądzę abyś przekonał kolegów, że jakaś korzyść w zakresie routingu pieszego jest tego warta. Raczej należy dodawać brakujące połączenia przy skrzyżowaniach lub w takim punkcie, jak sam to zrobiłeś w swoim przykładzie na początku wątku.
Tak czy inaczej, zgodnie z reguły, musimy rysować jak to jest w życiu. W życiu między domami nie ma osobnego przejścia dla pieszych. Ale droga pozwala przejście.
…albo nie pozwala.
W Polsce zasadniczo nie wolno łazić po jezdni, kiedy są chodniki i nawigacja nie powinna w takim wypadku prowadzić byle gdzie przez jezdnię, tylko przez przejścia dla pieszych, przy czym przy skrzyżowaniach wolno przechodzić, jeśli w okolicy nie ma wyznaczonego przejścia.
A że de facto można sobie przejść gdziekolwiek… To niech sobie pieszy przechodzi, tylko niech później nie zwala na nawigację, kiedy mandat dostanie.
Gdyby dodawać sidewalk do drogi to nawigacja nie prowadziłaby przez jezdnię. Pojedyncza linia stanowiłaby zarówno drogę jak i chodnik bo informacja o chodniku (sidewalk) jest własnością drogi. Zatem nawigacja prowadziłaby wzdłuż drogi do skrzyżowania, gdzie należałoby skręcić w prawo lub lewo, w zależności od wyznaczonej trasy. Prowadziłaby wzdłuż drogi bo “wiedziałaby”, że biegnie tam chodnik.
Znaczy co? Trzeba z nich usunąć sidewalk? Nic trudnego - bierzesz JOSM, naciskasz CTRL+O wklejasz poniższe ID linii i usuwasz sidewalk na liście tagów.
Pogląd,że nawigacja piesza ma prowadzić tylko po chodnikach oraz po jezdniach z tagiem sidewalk jest całkowicie błędny.
W Polsce wolno chodzić poboczem drogi a jak go nie ma to nawet po jezdni pod warunkiem ustępowania miejsca autom.
W Polsce na większosci dróg nie ma chodników i co nawigacja poprowadzi przez inny powiat czy województwo?
A może rouiting odpowie, że nie da się dojść pieszo z pkt A do pkt B, bo drogi przez sąsiedni powiat też są bez chodników?
Zapewne osm powinna mieć wskazania jak nawigacje powinny korzystać z tagów istniejących na osm np. jak mają traktować tagi access czy jak tagować bramki do których klucz ma tylko właściciel a jak gdy ochroniarz na osiedlu czy wartownik sprawdzający kto wjeżdża na chroniony obiekt.Jak wstawiać słupki blokujące itd
Na osm jest brak oczywistego tagu spinającego dwa sposoby rysowania obiektów fizycznych czyli obszarowego oraz fikcyjnego czyli w osi tzn 2 -wymiarowego który rendrer ma zamienić na obszarowe.
Pogodzenie funkcji routingu i renderingu następuje poprzez rysowanie fikcji tzn nieistniejących przejść na skrzyżowaniach
To poważny błąd i odwracanie kota ogonem.Powinna powstać specjalna grupa tagów do fikcyjnego rysowania np takich łączników.
Mikrołącznik potrzebny jest też w sytuacjach gdzie droga rowerowa wzdłuz jezdni nagle się kończy, lub chodnik (oś) biegnie obok końca drogi serwisowej która zwykle jest parkingiem pod domem mieszkalnym.Nie można rysować obszarowych obiektywów metoda uproszczona czyli w osiach i liczyć, że te osie stworzą połączoną sieć. A jeśli zostawiamy renderowi robotę zamiany wąskich linii na szerokie, to render z fikcji wyrysuje cuda.
Znaczy się postawiono priorytet dla rouitingu (głupiego) kosztem renderingu.
Minęło 15 lat i oczekujemy, że routing dojrzał więc czas się wycofać z uproszczeń aby urealnić render.
Nawigacja piesza powinna mieć regułki dopasowane do prawa drogowego danego kraju tzn w Polsce powinna pozwalać przekraczać jezdnie gdy do przejścia lub skrzyzowania jest dalej niz 100 m za wyjątkiem (torowisk, autostrad itd). Można jej to ułatwić tagując ten 100 m odcinek tagiem eliminującym pieszych z jezdni ale i bez tego tagu roiting sam sobie może ten odcinek odmierzyć.
Nawigacja musi umieć prowadzić pieszego po placu bez rysowania na placu osi drogi.Musi omijać ogrodzenia, drogi wodne,suche rowy itd. Gdy plac podzielony jest ogrodzeniem z bramką to musi prowadzić przez bramkę.
Nawigacja musi mieć co najmniej "inteligencję dziecka a nie, że ktoś gdzieś zrobił “niedociąg” 20 cm czyli ćwierć kroku i routing się sypie.
Jakoś nawigacja potrafi poprowadzić na parking na poboczu nie mający połączenia z osią jezdni
Tagi do fikcyjnych obiektów jak np łączniki ułatwiałyby programom dopasowanie się do regionalizmów.
Takim regionalizmem jest sidewalk.
Co to jest sidewalk, po co został wymyślony, co ułatwia lub do czego może słuzyć?
To rzecz zbędna a wręcz szkodliwa i problem się nasila, bo maperzy nie wiedzący co mapować, do już wrysowanych chodników i jezdni zaczynają mnożyć zbędne tagi często wprowadzając chaos.
Czy w Polsce jest kategoria dróg sidewalk? Bo w Anglii jest jak i wiele innych np różne kategorie dróg rowerowych, o których u nas nikt nie słyszał.
Kto wie do czego może sie przydać footway=sidewalk?
na jezdni sidewalk=* przydawał się w początkach osm gdy orto było podłe. Przyspieszało to rysowanie tak samo jak tag highway=road
Teraz gdy po wrysowaniu jezdni zostały wrysowane osie chodników a nawet chodniki rysuje się obszarowo,sidewalk ogłupia tak samo jak umieszczenie wydeptanej ścieżki w kluczu highway.Ta dyskusja to tylko jeden z przykładów ile złego robi sidewalk.
Myślmy realnie.Między wioskami są pobocza a nie sidewalk, a w miastach wprowadza się zieleń i wprowadza się ją głównie aby separowała od kurzu i hałasu oraz tworzyła buforowa strefę bezpieczeństwa gdy pojazd wypadnie z jezdni oraz aby pieszy nie zatoczył sie na jezdnię.
Zatem sidewalk ma zastosowanie tylko w obrębie wsi gdzie jest podłe orto.
Jeszcze więcej niepotrzebnego zamieszania wprowadza sidewalk dodawany do chodników jako footway=sidewalk
Jeśli sidewalk=* wynika z prawodawstwa budowlanego w Anglii, to sidewalk na chodniku jest dla mnie całkowicie niezrozumiałe.
Ja to wywalam w diabły, bo wielu nie dba o wrysowanie sieci chodników i potem inni przedłużając zaczęte chodniki rysują footway=sidewalk w poprzek jezdni albo po zebrach, bo joSm nie ostrzega stylem że highway=footway zawiera jeszcze sidewalk.
Wiemy jak nowi mapują tzn małpują, bo jak zobaczą nadmiarowe tagi np. typu horse=no to dodają potem do nowych chodników.
Zatem Dmytro nikogo nie przekonał i nie przekona, bo propozycja jest sprzed kilku epok OSM a jesteśmy już w area:highway i następny krok to zsynchronizowanie różnych metod mapowania i likwidowanie tagów konfliktowych.
Nawigacja ma opcję dla aut omijania dróg gruntowych wiec nawigacja piesza też moze prowadzić tylko po chodnikach/path
Jakoś nikt nie podnosi problemu ze inwalida na wózku będzie jechał po wydeptanym trawniku albo że auto nie dojedzie bo ulica wzdłuz domów to track.
Tak samo nie ma podziału które nawierzchnie podchdoza pod drogę gruntową.
Widziałem wczoraj piękna nową drogę compacted ktorą ktoś otagował surface=sand
Jest kraj wyspowy w którym wszystkie dogi są gruntowe więc tam nawigacje głupieją?
Owszem jest czas na dyskusje jak podnieść range nawigacji pieszej bo tej łatwiej omijać sygnalizację ,miejsca niebezpieczne np nieoświetlone itd ale ne zaczyć dyskusji od końca.
Jeśli droga dla aut jest krótsza niż dla pieszych tzn że to żadna nawigacja piesza a tylko nawigacja dla aut korzystająca z value footway i path.Czy nawigacja piesza mogłaby do czegoś naprawdę słuzyć?
teoretycznie tak bo nadłożona droga czasowo znaczy więcej niż nadłozona droga autem.
Np opcja łączącą nowe trendy czyli piechotą+rower miejski lub +tramwaj tzn na którym przystanku wysiąść.Opcja podbijająca wszelkie skróty np dziury w płocie
Czyli w ustawieniach max. przeskok przez rów, szpilki, opcja z dala od spalin i hałasu albo prawdopodobieństwo gw altu :).
Ja kiedyś kierowałem znajomych drogą omijającą osiedle islamistów bo mieli iść przed północą
To nie śmichy bo w wielu krajach można wskazać miejsca a nawet dzielnice po których lepeij nie spacerować.
Mógłbym np dla nawigacji wskazać miejsca gdzie po opadach przez co najmniej tydzień nie jeździć i nie chodzić.Albo drogi z piachu gdzie na wąskich oponach rowerem nie przejedziesz. Dzisiejsze nawigacje to lipa a nawigacja na sidewalk to żarcik.
sidewalk=* - to tylko łatwy is szybki sposób narysować drogę razem z chodnikiem (-ami). Jeśli nie da się zrobić w prosty sposób, można narysować osobno jako hw=sidewalk (abo footway).
To samo z domami. Można narysować dom jako kropka. Można jako “area”. Można jako “relation”.
To tylko przez to, że na Mapnik(carto) nie ma chodników stworzonych przez sidewalk=*.