budynki vs punkty w kontekście np szpitali.

Mamy sobie szpital wyrysowany jako kompleks budynków i chcemy go ładnie oznaczyć.

 1. Osobno stawiamy punkt amenity=hospital z danymi? Punkt stawiamy w 1a) centrum kompleksu ? 1b) Gdzie główne wejście/izba przyjęć ?

 2. Budynek tagujemy amenity=hospital z danymi?

Ja bym był za pkt 2, ale wtedy znika nam ikonka punktu + nazwa szpitala jak na załączonym obszarze (chodzi o budynek w centrum, Szpital w lewym górnym rogu jest otagowany jak w pkt 1 ):
http://www.openstreetmap.org/?lat=50.28898&lon=18.66121&zoom=17&layers=M

Tu jest trochę bajzel w oznakowaniu moim zdaniem. Ja korzystam z amenity=hospital jako landuse, np. tutaj. Amenity=hospital jako obszar + barrier=* jak jest ogrodzenie. Budynki jako zwykły building z nazwą wydziału, czy jaktam jest podział.

Tak samo robię przy szkołach i uniwersytetach, taka jest chyba praktyka.

W przypadku szkół wiki wprost mówi o tagowaniu ‘school grounds’ i renderery to ładnie malują. Rysuje się obszar wzdłuż ogrodzenia, ogrodzenie jako ‘barrier=fence’, budynki jako budynki i jest ok.
W przypadku szpitali wszystko sugeruje, że to tag dla budynku lub punktu… bez sensu, bo przecież wiele szpitali to więcej niż jeden budynek. Mapnik też rysuje ‘punktowo’, stawiając krzyżyk w środku otagowanego obszaru. Ja jednak trzymam się tagowania obszaru – wydaje mi się, ze to ma większy sens. A nawet jeśli szpital to jeden budynek, czy fragment budynku, to zamiast dawać tag na obszarze budynku wolę postawić węzeł w odpowiednim miejscu. Budynek to budynek, instytucja to instytucja. W danym budynku, lub obejmująca także ten budynek. Nie jest jednością z budynkiem.

Warto się przyjrzeć jak są opisywane za granicą kampusy akademickie - tam jest pełno budynków z osobnymi oznaczeniami. IMHO chyba był cały teren opisany właściwym tagiem + budynki jako building=yes oraz name=“Wydział tego i owego”. Przy szpitalu też tak można.

What if hospital consists of one building but inside it has several branches and I’d like to give names to those branches?

Myślę, że do tego nadają się kliniki (amenity=clinic) - nie jest jasne do końca czym są, przyjmuję tylko, ze to coś więcej niż przychodnia, a mniej niż szpital (tak też ustalony jest minimalny poziom na którym ikonka się pojawia). Oczywiście bywają kliniki samodzielne, ale w kontekście szpitala rozumiem to właśnie jako oddział specjalistyczny.

A jak zrobić w takim przypadku? http://www.openstreetmap.org/#map=17/53.44899/14.50498
Szpital ma adres oficjalny Szczecin ul. Unii Lubelskiej 1 - nie ma żadnego 1a, 1b itd. Są za to wejścia od A do L na poszczególne kliniki i czy izby przyjęć (są 3) powstał nowy budynek CDiLND do którego przeniesiono część poradni Specjalistycznej Przychodni Przyklinicznej. Przy nr 1 - nie ma żadnego wejścia, tam gdzie jest 1A jest wejście K. Teoretycznie wejście główne do budynku jest od strony bramy przy lądowisku tam też są budynki administracji.
Czy w miejscu odpowiedniego wejścia należy umieścić węzeł i nadać mu nazwę Wejście “K” czy tylko samo K?

Nie rozumiem całego kontekstu i co on ma do oznaczania wejścia - moim zdaniem niezależnie od wszystkiego powinno się tagować wejścia ich nazwą (czyli zwykle np. name=K, name =A itd.). Tagowanie które wejście jest główne, a które ma inną funkcję (np. serwisowe, ewakuacyjne itp.), to osobna sprawa, niezależna od nazwy.

W sumie o to mi chodziło. Ale teraz jeszcze jedna kwestia - numer adresowy Unii Lubelskiej - gdzie najlepiej dodać bo obecnie jest przy wejściu K do Izby przyjęć dziecięcej. Jak wspomniałem główne wejście którym wjechać można niepełnosprawnym autem na szpital i ogólnie pieszo do dwu izb przyjęć jest bramą od strony tego ronda http://www.openstreetmap.org/#map=19/53.44966/14.50532 i czy przypadkiem tu nie powinien być gdzieś nadany numer adresowy 1? Tędy też jest dojazd do magazynów, SORu. W sumie brzydko pisząc najgłówniejsze.

A i jak zrobić by oznaczenia tychże wejść były widoczne na mapie. Bo na razie tylko widać numery adresowe.

Moim zdaniem adres należy po prostu do budynku (lub do wielu budynków, bo bywa i tak). Jest jednak także szkoła nadawania adresów w miejscu wejścia - moim zdaniem wówczas adres należy do każdego wejścia i tam należy go dopisać.

Jest problem z brakiem wyświetlania nazw wejść w domyślnym stylu, ale czekamy po prostu na zmiany w dostępie do bazy, żeby odpowiednie tagi były widoczne dla serwera, i na razie nie mam pojęcia ile to jeszcze potrwa, a kilka przydatnych rzeczy stoi w tej samej kolejce:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/740

I’m not sure if it works. For example szpital Ujastek. It consists of two parts “Centrum Medyczne Ujastek” and “Szpital ginekologiczno-położniczy Ujastek”. Both are located inside one building. And one of them is “szpital”. Another is “centrum”… I guess it is szpital too.

According to Wiki (and I like this approach) we should create polygon with amenity=hospital and name=* and do not use amenity=hospital for buildings. Rather give them names. This rule does not work here.

And what if there is five storey building with first two floors a private clinic and a part of public hospital above them?

Named entrances and/or receptions seem to work better.

Oczywiście możliwe są dowolne kombinacje, odpowiadałem na pytanie z “branches”, czyli oddziałami jednego szpitala (tak to zrozumiałem). Wówczas budynek będzie należał do jednego szpitala, więc i powinien być oznaczony cały jako amenity=hospital (zakładając oczywiście, że nie jet to szerszy teren, którego budynek jest tylko częścią) - punktami oznaczamy kliniki/oddziały wewnątrz. Jeśli są zupełnie różne jednostki w tym samym budynku, to naturalnie nie da się nadać jednej nazwy organizacyjnej całemu budynkowi i pozostają tylko punkty wewnątrz.

Nadal nie ma jasności czy “Centrum Medyczne Ujastek” to już szpital czy tylko po prostu samodzielna klinika, chociaż raczej to drugie (pogrubienie moje):

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Dclinic#Meaning

Może kiedyś uda nam się lepiej zdefiniować na czym polega różnica, w każdym razie wyspecjalizowana jednostka szpitala też pasuje do tej definicji (bo to “specialised branch of medicine”).

Moim zdaniem struktury danych używane w OSM nadają się do rysowania dwuwymiarowej mapy. W zasadzie są to “kreski” i “punkty”, które nadają się do przedstawiania obiektów, które mają współrzędne geograficzne. W momencie gdy próbuje się ich użyć do czegoś innego, jest to wbijanie gwoździ śrubokrętem. Może się da, ale to bez sensu.

Prędzej czy później, ktoś będzie chciał zmapować dobrze jakiś szpital. Weźmy np. taki mający na każdym z 10 pięter inny oddział. Dodatkowo z działem administracji, z odrębnymi pokojami dla księgowości, kadr, sekretariatu itp. Do tego na parterze jakieś sklepy, bankomat i drzewo w donicy. Nawet jeśli ktoś wymyśli jak to wszystko upchnąć w nody, waye i relacje to będzie to na dwuwymiarowej mapie wyglądało koszmarnie. Koszmarna też będzie próba edytowania takiego miejsca.

Sądzę, że im szybciej ludzie zdadzą sobie sprawę z bezsensowności “mapowania” takich rzeczy w OSM, tym szybciej powstanie jakieś alternatywne rozwiązanie. Kontynuując temat szpitali, to fajnie by było gdyby taki szpital w OSM miał wpisaną tylko jakąś referencję do obcej bazy danych szpitali. A tam by mogła się znaleźć informacja o hierarchii, telefonach, pracownikach, usługach itp.

A website=* Ci nie wystarczy do tego, bo?

Bo strona internetowa nie jest ustrukturyzowaną bazą danych?

Właśnie do detali we wnętrzach jest specyfikacja indoor (+ building:part z S3DB do określania całych pięter i fragmentów budynku). Niestety nie mamy domyślnie przeglądarki takich obiektów, a na 2D rzeczywiście wychodzi to średnio.

OK. Here: http://www.openstreetmap.org/#map=18/50.08120/20.06856
I’m not sure if it is the best variant. But should be better than before.

Wygląda na to, że najpierw trzeba by poznać i zrozumieć strukturę tego obiektu, co nie będzie proste. :sunglasses: Według tej strony mamy kilka jednostek, w tym:

 1. Szpital Położniczo-Ginekologiczny z oddziałami:
  a) Oddział Ginekologii i Patologii Ciąży
  b) Oddział Położniczo-Ginekologiczny
  c) Oddział Neonatologiczny
 2. Centrum Medyczne Ujastek
 3. Estetyka i Chirurgia Jednego Dnia
 4. Szkoła Rodzenia

Z czego prawdopodobnie 2-4 to jednostki przynajmniej częściowo komercyjne i dlatego wydzielone organizacyjnie. Wydaje mi się więc, że szpital to cały ten teren, oddziały to kliniki, natomiast te komercyjne to mogą być zarówno kliniki (clinic), przychodnie (doctors), jak i w ogóle coś innego, tylko działające na terenie szpitala.

Dla tego zostawiłem dwie nody (3733578015, 3733254729) i nie wyznaczyłem area 369842299 jak Centrum Medyczne Ujastek, bo Centrum to jest jednostka.

Also we can give name to area = “Ujastek Grupa Neomedic”