Brudnopis

Czy istnieje może coś w rodzaju brudnopisu, gdzie można eksperymentować z narzędziami mapy i efektami bez wprowadzania danych do centralnej bazy ?

Nie wiem czy coś takiego nadal istnieje. Kiedyś ludzie eksperymentowali na terenach niezamieszkałych (w skali światowej), a potem usuwali. Na obecną chwilę takie rozwiązanie jest nieakceptowalne, ale może nadal jest gdzieś specjalny teren do testów.

Pewnie masz na myślisz podobny sposób jak na plWiki, gdzie piszesz sobie artykuł lub szablon, próbujesz rożnych możliwości. a potem kopiujesz do przestrzeni głównej.
W OSM jest ta różnica, że zmieniając coś, lub dodając, modyfikujesz dane w bazie głównej. OSM jest bazą danych wektorowych, a Wikipedia zbiorem artykułów z wydzieloną przestrzenią na serwerze dla testowania (brudnopis/sandbox).

W OSM tez jest taki brudnopis, tylko trzeba sobie w JOSMie w opcjach ustawic, ze ma wysylac dane do tego brudnopisu a nie glownej bazy. Aktualna lista baz ktore stoja na serwerach osm jest dostepna pod http://apis.dev.openstreetmap.org/. Zeby z takiej bazy skorzystac trzeba sobie zarejestrowac w niej nazwe uzytkownika tak jak na stronie glownej osm. Raczej nie maja one wlasnych serwerow kafelkow i sluza do testowania mozliwosci edytowania, a nie renderowania.

Na IRCu zasugerowano zeby w charakterze brudnopisu uzywac zapisywania do pliku i renderowac z pomoca programu Maperitive.

Przy okazji k11, nadal prosze o dodawanie komentarzy do zmian, tak jak robi wiekszosc z nas. Nie raczyles odpowiedziec na moja wiadomosc i nadal nie opisujesz swoich edycji. Pozniejsza analiza tego jest bardzo trudna, nawet jesli chcesz sam przejrzec swoje edycje sprzed kilku dni.

Dla przypomnienia opis zmiany powinien zawierac informacje o tym na czym polega zmiana, i dlaczego jest potrzebna (chyba ze jest to oczywiste tak jak w przypadku dodawania brakujacych obiektow), natomiast nie “gdzie” edytujesz.