Błędne wyświetlanie na Garminie

To mój pierwszy post na forum, więc witam wszystkich.

Od dawna znam OSM, jednak nigdy nie udało mi się z niej skorzystać inaczej niż przez www. Używam urządzeń Garmina i niestety, za chiny ludowe nie jestem w stanie zaimportować tych map. Mapa na www wygląda świetnie, natomiast po wrzuceniu na Garmina jedna wielka kupa.

Wyglądać powinno tak: https://cloud.mastiff.pl/index.php/s/vAHaYAH7oZqGbue
A wygląda tak w Basecamp, na urządzeniu jeszcze dużo gorzej: https://cloud.mastiff.pl/index.php/s/WOPCHoMt3BGV6Ly

Mapy wrzucałem zarówno przez kopiowanie jak i instalację. Mapy Garmina wrzucam i wyglądają ok, a OSM za nic w świecie. Pomocy!

Dla profili w Garminie mam opcję wyboru typu mapy:

  • Wysoki kontrast
  • Klasyczny
  • MTB
    (chyba jakoś tak te nazwy brzmiały, piszę z pamięci)

Tryb klasyczny jest zbliżony wyglądem do tego co pokazujesz na zrzucie z ekranu z Basecampa. Jeżeli Twoja mapa na urządzeniu ma mniej detali niż w Basecamp, to podejrzewam, że w danym profilu korzystasz z mapy w trybie Wysoki kontrast.

To raczej nie w tym problem. Budynki wyglądają pokracznie zarówno w Basecampie jak i na urządzeniu. Próbowałem rozmaitych sposobów wyświetlania na kilku różnych Garminach i zawsze wygląda tak samo źle. Gdzieś mi się obiło o oczy, że Garmin wprowadził nowy sposób zapisu map i OSM nie jest kompatybilna w pełni. O tyle dziwne, że jeśliby tak było, przecież jest miliony użytkowników Garmina i powinien być dym że hej a tymczasem cisza.

To przecież znane zjawisko. Budynki są zbyt szczegółowe jak na rozdzielczość Garmina. Być może w tym nowym zapisie to poprawiono.

To nie jest kwestia rozdzielczości, bo po pierwsze, w Basecampie też tak wyświetla a dla porównania w CN jest ok. Po drugie sprawdzałem m.in. na Zumo XT, który ma 1280px w poziomie. Nie wiem na ile to znane zjawisko, bo kopię internet któryś dzień i nigdzie nie znajduję ani takich zgłoszeń ani, tym bardziej, rozwiązania.

Co to jest ten “nowy zapis”?

Z tego co pamiętam kiedy grzebałem w tym temacie budynki na Basecampie wyglądały pokracznie, ale w urządzeniu (edge 530) już wyświetlały się normalnie. Po zmianach w oprogramowaniu (tym gdzie można było wybrać typ wyświetlania) na przykład nie wyświetlają się cmentarze, ale wystarczy wejść w mapę, przesunąć ją i wtedy je widać. Podejrzewam że ta aktualizacja coś zmieniła z wyświetlaniem.

Nie zauważyłem zmian niezależnie od urządzenia a testowałem aż na pięciu różnych na przestrzeni kilku lat., Od smartwatch, przez ręczne po duże samochodowe i motocyklowe. Za każdym razem budynki mają dziwaczne kąty, brak też numeracji. Stąd podejrzenie, że problem tkwi w zapisie OSM. Na stronie przez www mapa wygląda bajecznie, na urządzeniach jest nieużywalna. :frowning:

Widzę że także inne obszary (parkingi) wyświetlają się dziwnie, natomiast
numery budynków widać, zarówno te na obszarze, jak również punkty adresowe bez obszaru.

Na jakim urządzeniu? Czy w basecampie? Może mój Basecamp jest uwalony?

urządzenie to Edge 530

Czyli tak samo jak u mnie, tylko na urządzeniach takie same romby i trapezy a drogi to nitki. Znaczy, problem jest z konwersją OSM na format Garmina. Ciekawe, czy ktoś to zwalczył?

chyba tak niestety musi być…

https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=74848

https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=27728

Trzy sprawy:

  1. Tylko podstawowy format map Garmina został rozpracowany (reverse engineering).
    Oznacza to brak budynków 3D, asystenta pasa ruchu, ograniczeń prędkości, bo nikt nie wie jak to jest kodowane. Tak więc tego nie ma w OSM.
    Budynki 3D możesz natomiast uzyskać załączając je z oryginalnej mapy Garmina (CNE), jako nakładkę na mapy OSM. W nowszych odbiornikach to żaden problem.
  2. Konwertujesz dane mapowe, ale nie ich graficzną reprezentację, więc nie ma bata żeby to wyglądało tak samo,
    Oczywiście każdy dostawca map ma jakieś tam swoje motywy, to też i wygląd map (nawet z tego samego źródła) może być różny.
    Kwestie routingu też się zawsze trochę różnią.
  3. OSMapa ma wybitnie skopane motywy (sorry) i jako tako (co nie znaczy, że dobrze) wygląda to tylko na starszych modelach, w wersji OSMapa Light. Przynajmniej jeśli chodzi o samochodówkę.

Proponuję byś sobie sprawdził inne mapy niż OSMapa, np. OpenMapChest, Polska OSM Auto, albo UMPpc-PL.
Ta ostatnia to co prawda nie OSM, ale daje obraz tego, jak to powinno być skonwertowane.

Zawsze możesz potem sobie pobrać źródła OSMapy lub OpenMapChest z githuba i pobawić we własne kompilacje, tworząc własne motywy albo kopiując je z jeszcze innych źródeł.

instalowałem na basecamp mapy z vasam.cz oraz ump.waw.pl (tutaj inne dane niż w OSM) i obie mają zniekształcenia

No to nie instaluj w basecampie, tylko w odbiorniku.
Basecamp i Mapsource mają niezbyt atrakcyjną prezentację map i nie nadają się do testowania czegokolwiek.
Te programy trochę trącą myszką tak szczerze i powinny zostać gruntownie odświeżone (głównie graficznie). Chociaż od biedy, nadal da się wytyczać na tym trasy.

Napisałem konkretnie jakie mapy mają przyzwoity wygląd (w odbiornikach), na tyle przyzwoity jak mapy oryginalne.
A jak tak napisałem, to nie dlatego, że mi się to przyśniło, tylko dlatego, że to u siebie sprawdzałem (na kilku nuvi).

Wrzucałem od razu do urządzenia. Niestety bez różnicy. Nuvi nie testowałem, ale Zumo XT już tak i lipa.

Widzę, że niektórzy nie umieją czytać ze zrozumieniem.
Ja napisałem jakie mapy testowałem i gdzie. Natomiast ktoś testuje zupełnie inne mapy, gdzie indziej i pisze, że “nie działa”.

Again: nuvi 760, nuvi 3597 - mapy OpenMapChest, Polska OSM Auto oraz UMPpc-PL wyglądają ok, w stosunku do oryginału (tj. Garmin CNE).
Mapa: OSMapa - wygląda kiepsko, w stosunku do oryginału.

Dzień dobry wszystkim. Wie ktoś dlaczego nie działa strona Osmapy?