Błędne lanes=1 - prośba o poprawienie

Hej

Niektórzy z mapowiczów kierują się dziwną logiką dodając lanes=1 do dróg, które mają 2 pasy ruchu. Oczywiście nie mówię tutaj o drogach jednokierunkowych (np. dojazdy do ronda) ale o drogach primary, secondary i tertiary (przykład: http://www.openstreetmap.org/browse/way/33195308)

Mam prośbę - przejrzyjcie swoje okolice i poprawcie liczbę pasów ruchu na właściwą. Czasami lanes=1 jest poprawne, ale wtedy trzeba prawdopodobnie dodać oneway=yes.
Co by ułatwić robotę przygotowałem skrypt do overpassa: http://overpass-turbo.eu/s/1zj (trzeba kliknąć “Export” → “JOSM”), który wyciągnie drogi potrzebujące weryfikacji.

Pozdrawiam

A co z drogami residential/unclassified, które nie mają namalowanych pasów, a są dwukierunkowe? Tam chyba powinno być lanes=1.

Co do Żbikowskiej w Pruszkowie, to pewnie była oznaczona jako tertiary bo jest wojewódzką, natomiast w rzeczywistości nie ma pasów i bardziej pasuje do unclassified (albo jeszcze gorzej).

Tu nie ma namalowanych pasów, ale dwa auta się mijają. Podany przykład jest mój kiedyś myślałem, że chodziło o ilość pasów w jednym kierunku dlatego lanes=1. Od jakiegoś czasu taguję już poprawnie. Przykład popawiłem.

Żbikowskiej jest oznaczona jako secondary bo jest wojewódzka. Nie dorobiliśmy konkretnej definicji czym ma się charakteryzować droga konkretnej klasy, ale dla mnie to jest jednak secondary. Jest w miarę szeroka, nie ma ograniczeń co do nośności pojazdów i ma znaczenie nie tylko w ruchu lokalnym.

Chyba nie. Wydaje mi się, iż najlepiej zostawić to nieotagowane skoro nie ma wymalowanych pasów.

Myślę, że powinniśmy się kierować fizyczną ilością namalowanych pasów - a jak ich nie ma to może jednak jeden pas.

Żadna uznaniowość. Nie ma wyznaczonych pasów ruchu - nie tagujesz, proste.

Dla mnie uznaniowością jest tagowanie lanes=1 tam gdzie pasów nie ma :stuck_out_tongue:

Nie bardzo rozumiem te rozważania akademickie.
Jeżeli nie ma namalowanych pasów, to po co tagować ilość pasów.
Do czego to komu potrzebne?
Nie lepiej spożytkować ten czas na oznaczenie rodzaju nawierzchni??

Dla mnie raczej jeśli nie ma namalowanych dwóch pasów (lub więcej) to znaczy, że jest jeden pas.

Oznaczenie na drodze dwukierunkowej, że jest jeden pas, też jest informacją, którą można interpretować (np. w posługiwaniu się nawigacją), że droga jest wąska i można się spodziewać problemów z wymijaniem.
Przy okazji wpisywania pasów można tagować i nawierzchnię - co zwykle robię.

Mowa o pasach ruchu?

Jest wiele dróg swobodnie mieszczących dwa samochody bez oznaczonych pasów. Tagowanie tego jako lanes=1 będzie wprowadzało duży błąd.

Do tego służy tag width=

O to mi właśnie chodzi w tym wątku.

Na OSM nie ma pojęcia “wąska droga”
W przypadku gdy jest zwężenie poniżej 5m (najczęściej oznakowane), dajemy dodatkowe tagi informujące kto ma pierwszeństwo, lub gdzie stoi znak informujący o zwężeniu.
W pozostałych przypadkach jest to informacja całkowicie zbyteczna.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:lanes#Tagowanie_rozszerzone

Jesli ktos mialby informacje o liczbie pasow ruchu do czegos wykorzystywac, to mozliwe, ze nie robi mu roznicy czy pasy zostaly namalowane czy nie. Informacja moze byc tak samo przydatna w obydwu przypadkach.

Ale jak pasów ruchu nie ma w rzeczywistości to stawianie lanes wprowadza tylko tego kogoś w błąd. Zdecydowanie lepiej decyzję ile jest wirtualnych pasów pozostawić samemu zainteresowanemu - niech sobie obliczy np z witdh= i faktu że oficjalnie wywysowanych pasów nie ma (bo nie ma lanes=).

Swoją drogą, podobne wątpliwości są na wiki (https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Talk:Key:lanes#No_centerline_-_one_or_two_lanes.3F), więc dla mnie, przykład “Wąska, dwukierunkowa droga z oszacowaną szerokością 4m.” z https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:lanes#Tagowanie_rozszerzone jest błedny.
Nie powino być lanes= bo ich nie ma, albo oznaczenie że pasów nie ma o ile jest coś takiego (lanes=no).

I sprzeczne z kolejnym przykładem "Droga z jednym pasem. " Droga taka sama, a raz lanes=2 a raz lanes=1 ;). Pełne widzimisie. :wink:

Jeżeli ktoś wykorzystuje informacje “lanes” to musi przewidzieć wszystkie sytuację, gdy lanes=1 i kiedy jej nie ma. Klucz lanes=1 byłyby pomocne, gdyby wymagały innego przetwarzania danych niż brak lines.

Rzeczywiscie mozna wyznaczyc z width=, ale nie zawsze mamy sensownie dokladna informacje o szerokosci (sytuacja podobna jak wysokosci i kondygancje budynku), poza tym nie wszedzie metoda wyznaczania lanes musi byc taka jak w PL.

Natomiast chyba nie ma takiej sytuacji, ze nie ma pasow ruchu, wiec nie wprowadzamy nikogo w blad. Pasy (lub pas), do celow nawigacji i prawnych, sa nawet jesli nie sa namalowane. Z drugiej strony wygooglowalem, ze fakt czy sa namalowane czy nie ma tez znaczenie ale to chyba lepiej wprowadzac w tym bardziej zaawansowanym schemacie tagowania pasow gdzie rozrozniamy linie przerywana, pojedyncza, podwojna, itd.

W ogóle nie ma metod wyznaczania lanes=. Jak pokazuje nawet wiki jest tutaj pełne “widzimisie” :frowning: .

Może inaczej. Jeśli przyjmiemy że lanes=2 oznacza zarówno wyznaczone 2 pasy, jak i brak wyznaczonych, to nie ma sensu niczego tagować lanes=2, bo jaką informacje będzie niosło takie tagowanie? Że “są dwa pasy wyznaczone albo nie ma” ? :wink: To już wynika z tego, czy jest, czy nie, lanes=3 i więcej.
Lepiej nie zaciemniać, nie widzimisiować, a jednozacznie tagować w lanes= tylko to co jasno widać, czyli pasy wyznaczone.

Ja tag lanes=1 dodawałem (przynajmniej do teraz :)) do dróg asfaltowych (residential lub unclassified), gdy były dwukierunkowe (brak znaku “droga jednokierunkowa”, czy ograniczenia szerokości), a ich szerokość uniemożliwiała mijanie się samochodów osobowych bez zjeżdżania na trawę, czy pobocze.

W Dz.U. 2003r nr 220 poz. 2181 zapisano: “Na jezdniach dwukierunkowych o szerokości jezdni mniejszej niż 5,8m linii segregacyjnych nie stosuje się. Na jezdniach dwukierunkowych o szerokości jezdni mniejszej niż 6,5m dopuszcza się stosowanie tylko linii krawędziowej bez wyznaczania pasów ruchu linią segregacyjną.”

Moze mozna to wyznaczyc z innych tagow i braku obecnosci lanes=3, oneway=[yes,-1,1,true,…] i potencjalnie jeszcze czegos, ale jest to tez duza komplkacja. Wydaje mi sie, ze obecnosc dwoch pasow (wyznaczonych lub nie) najlepiej tagowac w najbardziej oczywisty sposob.

Gdy brak wyznaczonych pasów, nie jest oczywiste czy jest jeden czy dwa. Po co zmuszać mapowiczów do zgadywania?