Berlinka w OSM?

Jakiś czas temu pojawiła się w OSM Berlinka oraz planowana przez Niemców autostrada z Gorzowa do Złocieńca. Została oznaczona jako path, więc jest renderowana:
http://osm.trail.pl/ol.xhtml?zoom=15&lat=7091203.62874&lon=1782004.94483&layers=B00FFF
Problem w tym że w większości przebiegu trudno w terenie cokolwiek zauważyć. Miejscami jest jakiś nasyp, ściężka, czy konstrukcje betonowe, ale to stanowi bardzo niewielki odsetek. Do usunięcia?

Raczej tak, szczególnie jeśli nie da się danego odcinka pokonać na piechotę, bo nie ma tam żadnej ścieżki. Na tę chwilę mapujemy zgodnie z rzeczywistością - baza OSM to nie miejsce na historię.
Ewentualnie zostawić w OSM bez tagu highway, ale z dodanym note = “Berlinka - planowany przebieg drogi na początku XX wieku”.

Edit: A, historyczna. To raczej usunąć.

Tez jestem zdania ze w bazie OSM powinna byc umieszczona informacja ‘o tym co jest’ a nie ‘tego co bylo’.
A dla celow historycznych i wizualizacji nie ma problemu aby nalozyc np. warstwe KML.
Dla fanow tematu (Berlinki) bez problemu da sie znalezc takie nakladki:
http://www.berlinka.pcp.pl/berlinka2/Google_Earth_P.Zembrzuski.kmz
http://latajacydywan.org/artykuly/ge-berlinka/berlinka.kmz
tfu :wink: http://maps.google.pl/maps/ms?ie=UTF8&hl=pl&oe=UTF8&t=h&msa=0&msid=101998444684751923567.00047ecb9ea9578735841&ll=53.556473,15.744438&spn=0.010656,0.041842&z=15

Tak jeszcze pomyslalem ze moze sprobowac rozwiazania posredniego tj. ww. adresy do KMLi wkleic jako jakis tag do wezlow (albo wrecz relacji) ktore pokrywaja sie z przebiegiem Berlinki. Co o tym sadzicie, to dobra praktyka czy nie bardzo?

Ja nie jestem pewien czy lepiej miec dane historyczne w oddzielnej bazie, ale jesli juz, to najlepiej zeby uzywala dokladnie tego samego formatu danych, oprogramowania i modelu zbierania danych co OSM. Wtedy mamy pelna kompatybilnosc i do wizualizacji nie musimy pisac oddzielnego oprogramowania a tym bardziej do edycji takich danych przez wielu mapowiczow jednoczesnie. Poza tym terazniejszosc to tez czesc historii wiec jesli mamy trzymac gdzies indziej dane historyczne to bedzie to nadzbior OSM, bo bedzie musial zawierac tez stan aktualny i powinno to byc zsynchronizowane.

Zgadzam się z Andrzejem. Dane historyczne to też dane i myślę, że przedstawiają pewna wartość, a w OSMie od dawna mamy dane, które przez wielu są uważane za niepotrzebne. Fajnie będzie jeśli na wiki będą się pojawiać linki do way, czy relacji jako danych historycznych. Nawigacje już dawno powinny umieć usuwać sobie dane zbędne.