Szlak turystyczny to jest relacja. Relacja może zawierać w sobie inne relacje. Powstaje problem, jeżeli szlak zawiera w sobie szlak. Przykładowo:
Szlak krajowy “network=nwn” Pomorska Droga św. Jakuba: http://www.openstreetmap.org/relation/3088664
zawiera w sobie szlak regionalny “network=rwn” Zachodniopomorska Droga św. Jakuba: http://www.openstreetmap.org/relation/3145695
Pytanie: to jest jeden szlak czy dwa? Znaki szlaków są takie same, wiec zgaduję, że oznakowanie jest jedno. Ale ponieważ sieci są różne, to należałoby narysować 2 szlaki, czy jest to poprawne?.
Szlak “ref=ZP/PM-5” Szlak Nadmorski: www.openstreetmap.org/relation/3084818
zawiera szlak “ref=ZP-5” Szlak Nadmorski im. dr. Czesława Piskorskiego: http://www.openstreetmap.org/relation/2906837
I znowu, skoro “ref” nie jest taki sam, to jest to jeden czy 2 szlaki do narysowania? Chyba powinny być widoczne oba “ref”?
Szlak Stacja IMGW - Świnicka Przełęcz: http://www.openstreetmap.org/relation/1020533 ma status “state=connection”, gdy tymczasem relacje członkowskie opisują cały szlak. Czy należy rozumieć, że relacje członkowskie trzeba zignorować? A może takie mieszanie linii i relacji nie jest poprawne?
Wydaje mi się, że problem hierarchicznej relacji szlaku nie jest dobrze zdefiniowany:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Relation:route#Tworzenie_super_relacji_dla_tras
Skoro jednak tak się mapuje, to jakieś reguły wypadałoby przyjąć. Ja staram się zrobić mapę na podstawie istniejących danych i trafiam na problemy jak wyżej.