Problem w tym, że parking:lane wyklucza obszary i to jest approved.
Jeśli voting zostanie zamknięty już nic nie zrobimy bo wtedy z pewnością ludzie od mapnika zechcą się tym zająć.
Pewnie zauważyliście już nasz wpływ:
Od paru dni widać renderowany jako szary obszar man_made=bridge.
Wykorzystałem jak zobaczyłem Twoją pracę i dodałem wiadukt kolejowy.
Wracając do parkingów w pasie ulic - czy nie można tego renderować jako grafiki miejsca parkingowego wzdłuż jezdni skalowanego? Bo w sumie jezdnia ma 3 pasy ale 2 są do jazdy a 1 jest parkingiem. Ewentualnie można by wymyślić coś na kształt systemu dodawania piktogramu rower do dróg rowerowych - tu można by dać P literkę w kierunku przebiegu ulicy.
Co do przystanków autobusowych w jezdni bez zatok - nie da się nanieść w jakiś sposób zygzaka?
@d3mol3k, mógłbyś poprawić w końcu po sobie te skrzyżowania które “zdemolowałeś”? m.in. to: http://www.openstreetmap.org/#map=19/53.42888/14.50006
Chodzi mi o te niepołączone i zdublowane fragmenty chodników i ścieżek rowerowych. Ja rozumiem, że fajnie się mapuje pod render (co jest niewskazane), ale jak później nawigacja piesza ma działać na takich danych?
Ja trochę z tyłu ale coś tam dłubię.
Przedłubałem projekt robiąc niezależne poziomy (na razie puściłem to przez proxy) i traktuję jako warstwę testową. Na tej warstwie jednak wprowadzam nowe pomysły: Tutaj postój taxi i direction dla emergency.
@Darek-J - zapomniałem o tym skrzyżowaniu - bo w którymś momencie zauważyłem jakiego babola robiłem. @Mateusz Konieczny - tam nie usunąłem tamto bo to także moje było - obok leci “ciąg pieszo-rowerowy” którego nie chciałem ruszać - rozdzielać.
Myślę że posprzątałem zdemolowane obiekty po sobie - dziękuje za zwrócenie uwagi.
Na Santockiej kawałka pieszego brakowało także dodałem.
Hm, z postojami taksówek jest właściwie tak, jak z parkingami - czasami są na jezdni, czasami na chodniku (nie spotkałem tylko takiego pół na pół). Na jezdni ten testowy rendering pokazuje, ale mam też oznaczony obszar na chodniku, bo akurat z innej okazji starałem się porządnie to wyrysować:
Wystarczy pewnie tylko dodać renderowanie obszarów amenity=taxi.
EDIT: jeszcze widzę, że z dokumentacji na Wiki zniknęło permissive, nie ma taxi, za to jest taxi_stop. Rozumiem, że teraz ta ostatnia wersja jest pod postoje taksówek w a:h?
W sumie to jest tak, ze jesli jest postój taksówek to jest to analogicznie do przystanku autobusowego (bus_stop). Dlatego z niemieckiego forum padla propozycja taxi_stop.
Nooo… to będziemy mieli podobny problem co z bus_stop.
Chodzi o to, że mając jeden tag nie rozróżniamy miejsca postoju pojazdów od miejsca oczekiwania pasażerów - rozwiązało to dopiero użycie public_transport (to się przydaje do automatycznego trasowania np. w Warszawie, bo to muszą być punty na drodze, a jednocześnie mamy obok pięknie wyrysowane obszary oczekiwania o tej samej nazwie i ref oczywiście).
Przy postoju taksówek zwykle to pojazd czeka na pasażera, więc musi być postój pojazdów, ale ktoś może uznać, że postój jest tam, gdzie stoi znak na słupku, a to może być obok. A przecież nie wiem, czy zawsze jest tak prosto - może gdzieś na świecie są “przystanki” taksówkowe, a postoju nie ma, tylko taksówka staje po prostu na ulicy? OSM nie kończy się na Polsce.
Mam pytanie: Jak traktować a:h=road (które ostatnio w proposalu zastąpiło a:h=yes). Czy jest to wartość dla linii highway=road? Jeśli tak to myślę, że powinna się znaleźć wyżej na liście value zamiast w osobnym wierszu tabeli. Nie ma tam żadnych dodatkowych szczegółów, które by czyniły tę wartość wyjątkową. Podobnie a:h=footway i a:h=cycleway są niepotrzebne jako osobne wiersze w tabelce.
Co do a:h=pedestrian to owszem istnieje highway=pedestrian+area=yes, ale z tego co wiem jest on używany dla tagowania placów gdzie kierunek ruchu nie jest określony. Wartość a:h=pedestrian niepotrzebnie zniknęła z proposala, ponieważ powinna być stosowana dla highway=pedestrian rysowanych jako linie. Obszary a:h są nierozłącznie związane z liniami i związaną z tym kierunkowością. Natomiast highway+area nie zawierają informacji o sugerowanym kierunku poruszania się.
Podsumowując: tam gdzie highway=pedestrian jest linią tam może być dodany obrys a:h=pedestrian, a tam gdzie highway=pedestrian+area=yes jest tylko obszarem tam nie można zastosować a:h. Zasada jest prosta: nie ma linii=>nie ma a:h.
Czy mógłbym prosić o ocenę i uwagi odnośnie tego odcinka co jest OK a co jest do kitu. Chodzi mi o a:h dla skrzyżowania oraz ulicy Łukasińskiego do kolejnego skrzyżowania z Czorsztyńską. Ulica jest jednokierunkowa od Czorsztyńskiej do Mickiewicza ale posiada kontrpas rowerowy oraz psa dla rowerów w kierunku przebiegu ulicy wytyczony w jezdni. http://osmapa.pl/w/area/?lat=53.4429&lon=14.50079&zoom=19&ol=PEFGABR dodałem h=cycleway + oneway:yes dla obu tych infrastruktur rowerowych - nie usuwałem tagów z opisu ulicy. http://www.openstreetmap.org/changeset/33832298
Ulica jest jednokierunkowa od Czorsztyńskiej do Mickiewicza ale posiada kontrpas rowerowy oraz psa dla rowerów w kierunku przebiegu ulicy wytyczony w jezdni. http://osmapa.pl/w/area/?lat=53.4429&lo … ol=PEFGABR dodałem h=cycleway + oneway:yes dla obu tych infrastruktur rowerowych - nie usuwałem tagów z opisu ulicy.
Brzmi jak tagowanie pod render. Oraz użycie cycleway niezgodne z wiki.
Czyli powinienem usunąć obie h:cycleway oneway=yes i pozostawić tylko to co jest przypisane do ulicy czyli: cycleway=lane oneway:bicycle=no oraz area:highway=cycleway. ?
Tak właśnie powinno być.
Nie da się tutaj spełnić warunku dla a:h, by były dwa punktu wspólne z linią drogi, bo tej drogi nie wolno tutaj osobno narysować.
-brak punktów wspólnych dla a:h=footway z highway
-brak junction=yes dla a:h=footway tam gdzie potrzebne, np. tu lub tu
-To skrzyżowanie powinno mieć a:h=tertiary zamiast residential
Przez chwilę zastanawiałem się jak wygląda “pies dla rowerów”
Jeśli chodzi o jezdnie to całkiem nieźle, chodniki tak jak wspomniałem. Tagi surface i name są niepotrzebne w a:h. Wersja polska na wiki jest nieaktualna. Aktualne są tylko w tej chwili wersja angielska i ukraińska.
Razem z marimilem przygotowaliśmy nową warstwę dla area:highway. Do tej pory można było obserwować tylko aspekt wizualny a:h. Od teraz będzie można również przyjrzeć się kwestii poprawności danych. Warstwa o nazwie “błędy w ah” jest już dostępna do wyboru, tutaj przykład: http://osmapa.pl/w/area/?lat=52.3826&lon=16.92261&zoom=18&ol=e
Dzięki tej warstwie można sprawdzić m.in.:
-czy wartość dla obszaru area:highway odpowiada wartości linii highway
-czy dla któregoś z obszarów brakuje punktów wspólnych z liniami highway
-a nawet czy rondo zawiera tag junction=roundabout
Ja osobiście myślę, że warto zadbać o poprawność danych, bo dzięki temu możliwe będzie w przyszłości np. wyświetlanie pasów jezdni pobranych z linii czy renderowanie nawierzchni drogi.
To co można zaobserwować na pierwszy rzut oka na nowej warstwie, to że zrobiło się bardziej kolorowo