Appkomat InPost - jak tagować?

InPost od jakiegoś czasu stawia w niektórych miejscach Appkomaty. Nie mają klawiatury, więc paczkę odebrać z nich można tylko z aplikacji albo skanując kod QR.
Jest to znacząca różnica pomiędzy zwykłymi paczkomatami - bez telefonu albo wydrukowanego kodu nic się nie da na nich zrobić. Podobna sytuacja występuje z paczkomatami z DPD - te bez ekranu można otworzyć tylko telefonem przez Bluetooth.

Co byście zaproponowali? Jak je otagować? Czy w ogóle jest potrzeba aby je specjalnie tagować?

Na pewno powinna być informaccja, że nie posiadają ekranu i klawiatury, ale czy oznaczać je w inny sposób, to nie wiem. W końcu to paczkomat.

Ekran mają, ale klawiatury nie :smiley:

Ale w takim razzie, czym sie one roznia od zwyklych paczkomatow? Przeciez w tych zwyklych paczkomatacch tez nie ma klawiatury, a wlasciwie jest, ale klawiatura ekranowa.

Myślałem, że mówisz o czymś, co ostatnio widziałem od DPD bodaajże, gdzie nie było nic, tylko same drzwiczki.

Widziałem i korzystałem z 3 rodzajów paczkomatów z InPostu:

  1. Metalowa klawiatura fizyczna, metalowe przyciski dotykowe, jasnoniebieski ekran monochromatyczny, pod ekranem kamera na kod QR z czerwonym oświetlaczem.
  2. Wirtualna klawiatura ekranowa, wirtualne przyciski ekranowe, kolorowy ekran dotykowy, pod ekranem kamera na kod QR.
  3. Brak klawiatury, niebieski ekran monochromatyczny (mniejszy niż w 1.), po prawej stronie ekranu kamera na kod QR.

3. to ten cały Appkomat. 2. to ten o którym mówisz. 2. działa najwolniej z nich, bo wyświetla reklamy przed otwarciem :smiley:

W 1. i 2. możesz podyktować koledze przez telefon kod cyfrowy, wbije go na klawiaturze i odbierze paczkę. W 3. tak nie zrobisz, bo musisz mu wysłać kod QR (zdalnie też nie otworzysz, bo lokalizacja). Podobno w 2. można nadać przesyłkę w całości od zera (wpisać adres na wyświetlaczu bez etykiet itd.), ale nie próbowałem.

Tak, też o tym z DPD wspominałem, bo sytuacja jest podobna - kodu cyfrowego nie podyktujesz. Nawet kodu QR nie podasz, bo nie ma kamery. Aplikacja jest wymagana. Jak przeczytałem, że można go otworzyć tylko z aplikacji, to stwierdziłem, że nigdy do niego nie będę zamawiał. :smiley:


W sumie to można to podzielić tak:

A. Odbieranie przez kod QR, kod cyfrowy, aplikację: 1., 2.
B. Odbieranie przez kod QR, aplikację: 1., 2., 3.
C. Odbieranie przez aplikację: 1., 2., 3., DPD

Nie dodajemy name jak w przypadku innych automatów paczkowych. Jest za to brand=Appkomat InPost.

Jeśli chodzi o określenie sposobu użycia np przez aplikację/ekran, to na wiki w wersji ang (pod przykładami) są na to dodatkowe tagi jak np. app_operated, czy display_operated

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Dparcel_locker#Operating_options_.2F_Features

1 Like

app_operated=only dla paczkomatów Inpostu i innych które wymagą aplikacji jest dobrym pomysłem

Też może pasować do tych sklepów samoobsługowych na aplikację.

1 Like

No dobra, ale app_operated=only bardziej pasuje do DPD, niż do 3., bo mogę wydrukować kod QR i pokazać go przed kamerą bez aplikacji i telefonu.
camera_operated=yes? A może tylko display_operated=no

Jest gdzie? Czy naprawdę paczkomat i appkomat to na tyle różne rzeczy, żeby wymagały osobnego brandu? Podtrzymuję, że jedno i drugie powinno mieć brand=InPost.

6 Likes

*Jest taka możliwość użycia tej nazwy, żeby nie wrzucać tego w name – wiadomość edytowałem (nie zauważyłem info o qr codach na początku, co wykluczyło app_operated=only), dlatego tak dziwnie zostało.

Akurat takie znalazłem w przykładzie – analogicznie do tego co jest dla Paczkomatów.

Nie chcę rozpoczynać kolejnej dyskusji o tym co powinno się znaleźć w brand, a co nie, bo już takie były, a obie wersje są poprawne, a mi w zasadzie jest wszystko jedno co w tym brand jest, ale zaznaczę tylko, że używając takiego zyskujemy 2 rzeczy:

  1. Potencjalni nowi użytkownicy widzą, że dodali konkretnie Appkomat i wyświetla się jako Appkomat (niekoniecznie mówię tu o renderze, a samym rozróżnieniu w tagach). Oczywiście można rozważyć inny tag pod to, czy to description, czy jakiś inny, ale no skoro mamy brand (z kolejną zaletą), to czemu nie.
  2. Jeśli wszystkie Appkomaty są takie same, to można to łatwo wrzucić do NSI jako oddzielny preset, dzięki czemu minimalizujemy użycie błędnego tagowania praktycznie do 0, o ile ktoś z tego skorzysta, a skoro powstał taki temat na tym forum (i chyba widziałem to pytanie z kilka razy na Discordzie), to widać, że może to być w tym przypadku bardzo przydatne.

To jak, jest jakiś konsensus? Jak mam to otagować?

app_operated=yes/no/only a po za tym jak na Wiki

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:amenity%3Dparcel_locker

Do QR kodów najlepiej nadaje się chyba authentication:barcode_scanner=*

1 Like