Android OSM oraz GPS na Bluetooth

Witam

Kolejne moje pytanie do Was, szczególnie do tych posiadających zewnętrzne GPSy na Bluetooth i Androida. Czy korzystacie z tych GPSów w mapowaniu/nawigacji? O ile wiem, to Android domyślnie obsługuje tylko moduł GPSa wbudowanego, natomiast z zewnętrznymi są problemy (albo trzeba korzystać z jakiś dodatkowych aplikacji albo sobie odpuścić zewnętrzny sprzęt). Pół biedy jeśli są to loggery, bo trasę zawsze można później zrzucić, ale co w przypadku gdy jest to tylko odbiornik. Czytałem coś o aplikacjach symulujących GPS na androidzie i korzystających właśnie z Bluetooth, ale opinie są podzielone (u jednych działa u innych nie).

Pośrednio chodzi mi o to czy w oprogramowaniu na andka jest sens obsługiwać natywnie zewnętrzne GPS?

pozdrawiam

Marek

Nie korzystam i nie znam nikogo, kto korzysta.
Przy podejściu “biznesowym” zastanowiłbym się jaki procent urządzeń z Androidem nie posiada odbiornika GPS, jakie to są urządzenia i ilu jest wśród nich docelowych użytkowników.
Ale wziął też poprawkę na to, czy program ma/powinien móc służyć komuś, kto kupuje zewnętrzny GPS dla większej dokładości, innymi słowy czy ma to być np. program do oznaczania współrzędnymi zdjęć z wakacji, czy też może ewentualnie poslużyć do wyznaczania jak najdokładniejszej pozycji.
Niebiznesowo: oczywiście że jest sens, im więcej ficzerów i większy wachlarz użytkowników, tym lepiej :slight_smile:

Używam czasami zewnętrznego GPS Pentagram PathFinder P3106. Głównie z powodu dokładności oraz tego, że raz złapanego fixa nie puści :wink: Myślę, że niezbyt ma sens implementacja własnej obsługi GPS po BT, jest parę dobrych aplikacji, które sobie z tym radzą. Np. ta.
Pisząc własną obsługę BT nie przetestujesz tylu konfiguracji, ile mają użytkownicy tej aplikacji, którzy ewentualne błędy zgłosili deweloperowi.

Bardzo często używam starego odbiornika GPS Nokii (kupionego kiedyś do telefonu Nokii który nie miał wbudowanego odbiornika).
Używam go zawsze przy zbieraniu śladów poza samochodem w celu oszczędzania baterii w smartfonie i poprawy dokładności.
Dodatkowo, odbiornik jest mniejszy, lżejszy i nie muszę do niego sięgać, więc łatwo mi go umieścić w korzystnym miejscu,
czyli np. na rowerze przypinam do rączki na górze plecaka, na biegówkach wkładam pod czapkę, a biegając trzymam w ręce.

No, ja używam zewnętrznego GPS-a (Pathfinder 3105), ale z konieczności - jakiś czas temu padł wbudowany GPS w moim Galaxy. I jak padł - tak leży.
Teraz albo włączam aplikację z natywną obsługą GPS-a przez BT (mój ulubiony TrekBuddy), albo muszę odpalić aplikację, która udaje GPS-a bazując na danych oczytanych po BT.
Jak mi jeszcze działał wbudowany GPS, to parę razy zrobiłem taki myk: TrekBuddy zapisywał ślad z zewnętrznego GPS-a, a jakaś inna aplikacja (bodajże OSMTracker-a używałem) - z wewnętrznego. Po jednokrotnym przejechaniu/przejściu trasy miałem dzięki temu dwa ślady, których potem używałem do mapowania.
Wobec pięknych podkładów z Binga i jeszcze lepszych z Geoportalu zbieranie śladów straciło teraz znaczenie, więc chyba to se ne vrati…

Reasumując - doceniam TrekBuddy, że obsługuje GPS po BT, ale w nowej aplikacji chyba nie warto się w to bawić.

Ja używam Holux’a M-1000C i nie wyobrażam sobie wycieczki bez niego. Testowałem różne apki w androidzie ale działa mi tylko https://play.google.com/store/apps/details?id=de.mobilej.btgps. Dużo szybciej łapie fixa niż komórka, w osmand widzę, że pokazuje kilkukrotnie mniejsze “kółeczko”, prawie punkt w porównaniu do GPSa z komórki. Gdy włączam sobie podkład w potlatchu z danymi GPS to widać, że większość kresek jest rozrzucona a moje znacznie mniej na codziennej mojej trasie. Wybrałem tego, bo obsługiwał najwięcej satelitów, podobno również Glonass. Wytrzymuje coś koło doby pracy baterii. Ale i tak nie mogę się doczekać na GPS o dokładności centymetrowej.

Nie zgadzam się, owszem Geoportal jest bardzo dobry, ale nie jest to stan na październik 2013, poza tym zapisywanie śladów to nie tylko rysowanie dróg ale np tagowanie zdjęć, no i nie używa się loggera wyłącznie w Polsce.

Jeśli masz na myśli i9000: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1697217
A także http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=878970
Może się komuś przyda.

Ja chętnie bym połączył moją Nokię E52 (wbrew pozorom GPS w niej jest całkiem niezły) z tabletem, który niestety nie ma GPS-u. Tablet jest na androidzie (tablet marki Kiano Pro10 DUAL). Pod Symbiana na Nokię jest Extgps, który ma przerzucać dane z GPS na BT, na tablecie próbowałem Bluetooth GPS Provider oraz Bluetooth GPS i jakoś nie mogą się te urządzenia dogadać. ExtGPS ma dane o pozycji natomiast nie ma połączenia z tabletem po BT. Jakby ktoś miał doświadczenia ze współpracą Extgps i jednego z wymienionych programów na androida, to byłbym wdzięczny za informację.

Dziękuję za feedback. To właśnie taki dylemat projektanta: dać dodatkową funkcjonalność i zapewnić obsługę kolejnych funkcji która być może przyciągnie userów (im więcej funkcji tym więcej ew. błędów może wystąpić) lub zignorować to i postawić na opłacalność (czyli sprzedać jak najmniej za jak najwięcej)… Czasem to właśnie obsługa/poprawki nastręczają sporo problemów. Zresztą RicoElectrico zwraca słuszną uwagę na to, iż ktoś kto od dłuższego czasu rozwija soft do emulacji wbudowanego odbiornika ma większą szansę dostarczyć coś co będzie działało z większą ilością urządzeń. Ale z kolei te komentarze że nie u wszystkich te softy działają… Ech te, Dylematy :slight_smile:

Z drugiej strony akurat miałem pod ręką procedury z poprzednich programów (m.in. algorytm obsługujący protokół NMEA na Windows CE/Mobile który był sprawdzany/zatwierdzony podczas certyfikacji urządzeń pomiarowych do pomiaru powierzchni działek dla kampanii ARiMR 3 lata temu), więc szkoda tego nie wykorzystać. Najwyżej jeśli będą problemy i gdy nie będzie zainteresowania funkcję się wyłączy.
Jest tylko kwestia przystosowania do specyfiki Androida. Temat w zasadzie jest już powiedzmy, mocno zaawansowany, bo udało mi się uporać z podpięciem zewnętrznego oraz wbudowanego GPS. W czasie rzeczywistym można nawet korzystać z obu odbiorników naraz (np. dwa Bluetooth lub 1 Bluetooth i wbudowany GPS) dodatkowo mając podpiętą do przeglądania warstwę kafelków TMS Mapnika oraz fragment wektora OSM wziętego z pliku. Na razie bez wodotrysków typu rozkład satelitów, ale to już coś. Na Windows Mobile gdy testowałem kiedyś 2 GPSy naraz (wbudowany+Bluetooth) to wcześniejszy soft ładnie się przycinał. Android natomiast ma tego kopa że nawet dwa BT chodzą całkiem płynnie :slight_smile:

Jeśli o sprzęt chodzi, to miałem okazję korzystać z Pathfinderów P3105 oraz P3106 na zewnętrznym Bluetooth, testując na udostępnionym mi telefonie oraz na tablecie Galaxy. Aplikacja działała bez zarzutu, ale będę ją musiał przetestować solidnie w terenie (jeśli chodzi o pomiar uśredniany oraz ciągły) oraz w przypadku połączenia z dalmierzem Disto po Bluetooth (teoretycznie ktoś mógłby chcieć podłączyć GPS oraz dalmierz do precyzyjnego pomiaru).

Jeśli ktoś jest zainteresowany sprawdzaniem czy jego GPS BT i Android (4.X) współpracuje z moim softem, proszę o kontakt (i cierpliwość, bo na razie soft jest w produkcji). Jestem ciekaw jak się spisze algorytm u Was.

pozdrawiam

Cześć,
Zastanawiam się nad takim rozwiązaniem. Mam PowerBank PQI 7800 Mah i chciałbym zasilić nim zewnętrzny moduł GPS, który komunikowałby się ze smartfonem (Xperia S - Aplikacja Locus Pro) poprzez Bluetooth. Czy takie coś jest w ogóle możliwe? Czy drastycznie spadnie mi zużycie baterii w telefonie? Jaki moduł ewentualnie kupić? Z góry dzięki.

pozdrawiam,

Po przesiadce z wewnętrznego modułu GPS na zewnętrzny po Bluetooth znacząco spada zużycie baterii w telefonie. Mam Holuksa RCV-3000 i sporo wykorzystywałem taką konfigurację gdy bateria w moim telefonie kończyła swój żywot.
Po co Ci powerbank? RCV-3000 reklamuje się, że działa do 20h na wewnętrznej baterii i to chyba nieodległe od rzeczywistości. To za mało? On działa na jakimś standardowym akumulatorku od Nokii i pewnie tanio dokupiłbyś kolejny.

@ndmystko:
Ale kolega nie napisał jaki ma moduł GPS (ten zewnętrzny). Co do reszty - pełna zgoda :slight_smile:

EDIT: a, bo wojtas chce go dopiero kupić - wszystko jasne.

Power Bank kupiłem do telefonu jako backup. Rozumiem, że ten Holuks ma bluetooth i można w ten sposób jak napisałem wcześniej używać? Widzę w nim port USB czyli można go zasilić z power banku jak się wyczerpie wewnętrzna bateryjka? Nie chodzi mi o sam logger a wlaśnie integrację z Locusem bo lubię po drodze popatrzeć na ślad lub na mapkę. :slight_smile:

Tak można. Ja używam Holux H-1000 i jest dobrze w takiej konfiguracji o jakiej piszesz :slight_smile:
Powerbank to świetna sprawa na dłuższe wędrówki, chociaż ta wbudowana w logger bateryjka wystarcza na co najmniej kilkanaście godzin.

To jeszcze jedno pytanko:) Drastyczne różnice między RCV-3000 a H-1000?

Chyba tylko to:

… czyli w praktyce niewielka, prędkość transmisji między loggerem, a smartfonem nie ma znaczenia przy przesyłaniu pozycji GPS.

Podziękował :slight_smile: Kurde troche drogie to cudo 2 stówki…

Prędkość nie ma znaczenia. Natomiast gdy będzie wersja bluetooth 4.1 wtedy zużycie energii spadnie znacznie. Tylko, że nawet nie wiem czy najnowsze telefony mają już tą wersję bluetootha.
Druga sprawa, zwróćcie uwagę przed wyjazdem na “przygodę życia” czy wam ten Holux faktycznie zapisuje tracki. Mój czasem zapisuje, czasem nie, mimo, że do telefonu cały czas podaje ślad.
Ja wybrałem inną drogę. Aktualnie mój telefon ma baterię 4000mAh i bardzo dobry GPS mimo, że jako nowy kosztował jedynie koło 500zł, więc Holuxa olałem całkiem.

Kolego, jaki telefon? Bo ja wlasnie szukam rozwiązania…

EDIT: A i jak dokładność tego Holuxa? Ja mam Sony Xperia S z GPS i Glonass i przyznam, że ślady są naprawdę dokładne w mieście i minimalnie odchylone w lesie itp… Jedynie ta cholerna bateria :slight_smile:

Telefon Kruger&Matz Drive 2, mam taki sam jak Dziabaducha. Holux służy mi teraz tylko do zbierania dodatkowego śladu w trudnych warunkach. Ślad z telefonu ma fantastyczną jakość a baterii starcza prawie na zawsze :wink:
Dokładność RCV-3000 też jest bardzo przyzwoita, zwykle lepsza niż w moim eTreksie 30. Jeśli rozważasz zmianę telefonu to K&M Drive 2 będzie lepszy do zbierania śladów niż jakikolwiek inny telefon (cena!) + zewnętrzny Holux.