Ancymon i jego rozterki

Wątek wydzielony z tematu konkursu na zbieranie POI: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=271922#p271922

Dzisiaj jeden z użytkowników, podający się za członka komicji konkursowej, na kanale IRC straszył mnie możliwością dyskwalifikacji konkursu. Chciałbym się dowiedzieć czy to tylko takie czcze gadanie, czy faktycznie ta groźba może wejść w życie? W każdym razie jeżeli poważnie rozważa się takie działanie to prosiłbym o szybkie podjęcie decyzji i o jej uzasadnienie w przypadku gdyby miała ona dla mnie mieć negatywne skutki.

Tak, istnieje możliwość dyskwalifikacji (skorzystaliśmy z niej w poprzedniej edycji, więc nie jest to czcze gadanie), chociaż bardziej prawdopodobne jest to, że odliczymy Ci punkty za przeprowadzone modyfikacje. Decyzję podejmiemy po zakończeniu edycji “wrzesień 2012”.

Wyjaśnienie dla reszty społeczności: otóż kolega ancymon zapuścił skrypt na całej PL (a nawet poza jej granicami, np. na Ukrainie), który kopiował dane adresowe z budynków na POI. Pomijając kwestie konkursowe, jest to działanie złe, ponieważ nie zawsze POI było umieszczone w dobrym miejscu, a skrypt skopiował po prostu dane z budynku leżącego pod nim. Dzięki takiemu działaniu mamy obecnie w bazie prawdopodobnie mnóstwo POI z błędnymi danymi adresowymi, które to błędy będzie ciężko wyłapać w przyszłości.
Dlatego moja propozycja jest taka, by wycofać zmiany ancymona dotyczące automatycznego dodawania adresów do POI.

Jako członek komisji konkursowej, w tym przypadku w 100% popieram stanowisko Zibiego.

Jednocześnie proponuje dodanie do regulaminu konkursu wyraźnego zapisu że wszelkie edycje wykonywane automatycznie, (np. skrypt parsujący jakieś dane z zewnętrznego źródła) oraz masowe importy nie będą brane pod uwagę.

Istnieje oczywiście punkt informujący że tylko praca własna, preferowana w terenie będzie brana pod uwagę, lecz niektórzy użytkownicy chyba nie rozumieją zasad fair play.

A do kolegi ancymona mam jedno pytanie: W jednym z twoich ostatnich changesetów pojawił się zestaw punktów z masztami sygnalizacyjnymi WOPR. Czy możesz podać źródło tych danych? Gdzie można znaleźć informację o dokładnej lokalizacji tych punktów (strona WOPR, strona BIP urzędu, twój pomiar GPS)?

Cóż, przez jakiś czas się łudziłem, że na forum będzie szansa, że głos w sprawie zabiorą osoby z większą ilością zdrowego rozsądku, ale podejrzewam, że nikt taki w tej społeczności nie wytrzymałby za długo.

Co do przeprowadzonych przeze mnie zmian, to:

  1. “Wszyscy” straszą, że być może wprowadziłem błędy, ale nikt nie znalazł choć jednego przykładu.
  2. Jeżeli ewentualne błędy wynikałyby z tego, że POIe znajdują się w złych miejscach to raczej pretensje powinny być do osób, które je źle wprowadziły.
    3a. Jeżeli priorytetem jest posiadanie super dokładnej bazy danych, to należałoby usunąć wszystkie POIe, które są w budynku a nie mają adresu.
    3b. Jeżeli priorytetem nie jest posiadanie super dokładnej bazy danych (w końcu to nie jest przypadek, że GPS kogoś poprowadzi do jeziora i się utopi), to niedokładność rzędu paru budynków jest moim zdaniem akceptowalna. Na prawdę nie potrafię wymyślić “use-case’a”, w którym błędne dane adresowe (w kontekście tego, że są przypisane do punktu błędnie umieszczonego na mapie) mogłyby spowodować problem.
  3. Zmiany przeprowadziłem bez konsultacji ze społecznością za co przepraszam.

Co do konkursu, to:

  1. Punkty za dodawanie ławek, a nie za dodawanie budynków, szlaków turystycznych, wysp, jezior, rezerwatów? Seriously, promowanie turystyki?
  2. Po co robić konkurs promujący OSM, skoro wiedza o nim tylko członkowie społeczności OSM, a ewentualne osoby z zewnątrz są z jego powodu zniechęcane do projektu?

Co do sposobu rozwiązania tego “konfliktu”, to:

  1. Nie rozpisując się za bardzo, “komisję” albo chociaż osoby odpowiedzialne za kontakty z uczestnikami powinny stanowić inne osoby.

Co do społeczności, to:

  1. To bardziej kwestia organizacji konkursu, ale nigdzie nie wyrażałem nigdzie chęci uczestnictwa w nim. Do tego przed całą akcją na IRCu jeden z użytkowników zapewniał mnie, że za dodawanie informacji adresowych nie jest punktowane. Pomimo tego zdążyłem zostać zwyzywany i oskarżony o brzydkie rzeczy. Swoją drogą w jaki sposób można dodać automatycznie dużą ilość POI nie będąc oskarżonym o nie rozumienie zasad fair play?
  2. Bez obrazy, ale trochę odnoszę wrażenie, że wiele osób ma jakieś takie masochistyczne tendencje. Widząc, że idzie automat i poprawia te adresy rzucanie tekstów w stylu “zostaw Łowicz żeby ludzie mogli sami ręcznie to pododawać” jest śmieszne (czy wręcz głupie), bo ktoś poważnie rozważa wytracanie czasu na coś co mogłoby się stać samo, w chwilę i z automatu.

W sumie nie chce mi się dokładnie na powyższe rozpisywać, bym jeszcze parę punktów dodał, ale to chyba nie ma sensu, więc spróbuję “obiektywnie” podsumować jaki jest efekt “konkursu”:

  1. Nowa osoba zainteresowała się projektem,
  2. dodała coś od siebie,
  3. została za to zwyzywana i zniechęcona do projektu.

Czyli wczoraj napisałem automat co naprawia te adresy, dziś mógłbym pisać automat co parsuje pliki z BIPu ze szkołami i je zaktualizuje w całym kraju, a tak niestety będzie musiał tydzień na tym spędzić kolejny masochista. Brawo!

Skoro wziąłeś to w cudzysłów wnioskuję, że kogoś cytujesz. Nie są to moje słowa więc spodziewam się, że napisał je ktoś inny. Jeśli nie, to niech ten fragment świadczy o Twoim podejściu do sprawy i Twojej nadinterpretacji tego co się wokół Ciebie dzieje. A może za mało się dzieje i chcesz na siebie zwrócić uwagę.

A przepraszam, przed cudzysłowem użyłeś słów “w stylu”. W związku z tym proszę nie łącz tekstów wyrwanych z kontekstu i nie przedstawiaj społeczności w ten sposób Swojej interpretacji moich wypowiedzi.

Może jest to pewna forma obrony - zaatakować i oczernić innych zanim oni coś powiedzą.

Zaraz, zaraz… skoro Cię nie interesuje konkurs to po co się dopytywałeś na IRC-u o niego? Skoro Cię nie interesuje konkurs to po w ogóle zabierasz głos w tym wątku? Jeśli Ci zależy tylko na tym aby dane w OSM były kompletne etc. to proszę, działaj dalej. Nikogo nie zmuszamy do konkursu. Konkurs jest niejako przy okazji, a Ty zostałeś poinformowany, że Twoje działania spowodują wykluczenie Cię z klasyfikacji, co zresztą przyjąłeś do wiadomości. Teraz nagle zaczyna Ci coś nie pasować.

Ja tu nie widzę żadnego konfliktu.

Nie wszyscy, tylko ja. Marimil sygnalizował, że z powodu Twoich działań znalazł błędnie zaadresowane POI. Wybacz, nie dopytywałem go, ale znam go na tyle długo, że mogę mu ufać w takich sprawach.

Ideą OSM jest m.in. to, że każdy mapuję swoją okolicę, bazując na swojej wiedzy. Twoje działanie nie jest zgodne z tą ideą. Twoje działanie jest zwykłym kopiowaniem.

To, że ktoś wprowadził zły adres do budynku nie znaczy, że trzeba te błędy kopiować dalej.

Zapraszamy do współpracy jakżeś taki kozak. Rozwiąż nam kilka problemów technicznych to chętnie wystartujemy z konkursem na szlaki turystyczne. Poza tym przychodzisz i od razu masz jakieś roszczenia - spróbuj zorganizować taki konkurs to dowiesz się, ile to kosztuje zachodu.

Nie zauważyłem, by ktoś Cię wyzywał, może podaj jakiś cytat? Uczucia religijne też Ci ktoś uraził?

To zdecyduj się, prosżę, czy zależy Ci na konkursie, czy nie, bo dajesz sprzeczne sygnały. W ogóle można mieć wrażenie, że próbujesz kogoś sprowokować.

Szlaki turystyczne, to temat na inny konkurs. To jest konkurs POI. Ma on na celu nie tylko rozbudowanie bazy danych o obiekty przydatne turystycznie/rekreacyjnie, promowanie turystyki u ogółu, ale także promowanie turystyki u samego mapowicza i zachęcenie go do ruszenia czterech liter z kanapy. W tym kontekście masowe edytowanie POI, z których prawdopodobnie na palcach jednej ręki można policzyć te, które sam widziałeś fizycznie na oczy, jest niezgodne z fair play. Oczernianie komisji, mówienie o straszeniu Cię, jakbyśmy byli jakąś mafią sycylijską, jest z Twojej strony niepoważne, albo nie możesz załapać ducha konkursu. Nie oczekuj aplauzu, idąc na skróty w zbieraniu pktów.

Zacznę od końca:

Zdajesz sobie sprawę, że w zasadzie to jest to co Ty teraz robisz? (To jest pytanie retoryczne - nie spodziewam się na nie odpowiedzi)

Specyfika komunikacji na forum jest taka, że można umieszczać na nim przemyślane i bardziej stonowane wypowiedzi. Inną cechą jest to, że na forum pisze się zazwyczaj dłuższe wiadomość niż na IRCu i można je przed wysłaniem zredakować. Skoro w drugim akapicie swojej wypowiedzi doszedłeś do wniosku, że w pierwszej części postu bezpodstawnie mnie “oczerniłeś”, to mógłbyś przed wysłaniem wiadomości te nieprawdziwe informacje usunąć. To, że tego nie zrobiłeś sugeruje, że to właśnie Ty “chcesz na siebie zwrócić uwagę”.

Co do meritum Twojej wypowiedzi to moją intencją nie było oczernienie Ciebie (nawet nie wspomniałem Twojego nicku), a jedynie przedstawić ogólny sposób rozumowania. Jednak nie przeczę, że w moich oczach jesteś osobą, która się podobną postawą charakteryzuje. To, że się o to oburzasz świadczy o tym, że albo szybko zmieniłeś poglądy, albo (co bardziej prawdopodobne) mylnie zinterpretowałem Twoje wypowiedzi. Umieszczę kilka cytatów, które spowodowały, że wysnułem takie wniosek(mój client irc jest beznadziejny, wiec mogą słabo wyglądać):

  1. To jest część na podstawie której wysnułem wniosek, że mam zostawić Łowicz:
23:01		<- Jendrusk rozłącza się (Ping timeout: 480 seconds)
23:03	marimil		ancymon: mam prośbę, nie rób tego w 
	marimil	Łowiczu
23:07	Zibi	ani na podkarpaciu
  1. Tutaj coś o samodzielnym edytowaniu wspominasz (ale w sumie nie wiem o co Ci chodziło):
10:58	sq9nit	dość znaczną ilość punktów w ten sposób "przepisałeś"
11:01	ancymon	to chyba akurat dobrze?
	marimil	dla bazy dobrze
	marimil	chociaż bez konsultacji mało miłe
	Zibi	nie wiem czy dobrze, bo ktoś mógł POI umieścić nad złym adresem
11:02	Zibi	i teraz POI może mieć zły adres
	marimil	albo w ramach konkursu (skoro jest taka możliwość) samodzielnie je edytować
  1. A tu, wspominasz, że szkoda Ci ludzi co nie będą mogli “rzetelnie” tego zedytować:
11:10	marimil	szkoda mi tylko tych ludzi, którzy może chcieli rzetelnie i uczciwie zapracować na punkty mapując SWOJĄ okolicę
11:11	Zibi	marimil: dlaczego Ci ich szkoda? przecież to, że ancymon jest na czele tabeli nic nie znaczy
	marimil	chodzi o przejęcie tych tagów, które mogli dodać oni
	marimil	rzetelnie i zgodnie z prawdą

Jeżeli błędnie zinterpretowałem wypowiedzi to przepraszam.

A i w tym poście starałem się pisać w sposób zrozumiały, żeby niemerytoryczna dyskusja niepotrzebnie się nie ciągnęła. Nie nadinterpretuj tego proszę.

A i jeszcze mam taką radę na przyszłość - będąc członkiem stowarzyszenia Twoje wypowiedzi nie tylko świadczą o Tobie, ale też częściowo o stowarzyszeniu. Czasem warto z tego powodu zastanowić się dwa razy zanim się coś powie.

Nie wiesz zdaje się o czym mówisz, tutaj proszę przykłady z mojego podwórka:
http://www.openstreetmap.org/browse/node/1752589416/history (służę skanem ulotki w razie czego, dzisiaj wyjęta ze skrzynki)
http://www.openstreetmap.org/browse/node/1046711864/history (ot choćby: http://www.przychodnia-karwiny.pl/kontakt.html )
Zwróć uwagę, że to mój teren i znam go wręcz na pamięć, założyłem że automatyka będzie raczej ‘super niedokładna’ (używając Twojej nomenklatury) i na pewno będą błędy.
Dodam jeszcze, że całe Trójmiasto jest bardzo dokładne “zaadresowane”, więc tego typu błędów raczej tutaj nie będzie. A co w innych miastach, miasteczkach?

Ja się trochę dziwię, jako nowy człowiek robisz dość dużą rzecz z automatu, bez żadnej konsultacji? I potem jeszcze:

Same “dobre” rady,…

Ooo, gdzie? Masz na myśli Twój automat? Czy któreś POI (nowe lub jakieś dodatkowe dane do istniejących), a może lasy mapowałeś?

Dopytywałem się raczej już po fakcie, bardziej żeby zobaczyć jak się społeczność zachowa. Mogliście zamiast paplać jęzorami normalnie zagadać, próbować wytłumaczyć, może podziękować, zaproponować coś bez żadnej wrogości (a nie “jesteś kozak, to…”), może poprosić o publikację gdzieś skryptu albo zmodyfikowanie go. Ale zamiast tego było coś w stylu “jestem Zbigniew Czernik, jestem członkiem KK, napisałeś skrypcioch - nie wygrasz konkursu”.

Za współpracę z takim towarzystwem to podziękuję. Nie mówię, że organizacja konkursu jest łatwa, ale nie zmienia to faktu, że różne rzeczy można by mądrzej zrobić. A żadnych roszczeń nie mam, co najwyżej prośby, z których chyba żadna nie została spełniona.

Przejrzyj logi z IRCa jak Ci zależy na cytatach - ja nie będę szukał wypowiedzi, które mnie obrażają.

“Strach” może dotyczyć różnych rzeczy, tych małych i tych dużych. Użycie słowa strach nie oznacza, że sprawa dotyczy organizacji przestępczej. Jako synonim “strachu” można użyć słowa “obawa”, ale chyba nie ma dobrego czasownika, który można by z tego słowa zrobić, ale jeżeli razi Cię używanie przeze mnie słowa “straszyć” proszę zamień je sobie na “wywołuje obawę”, może wtedy nie będziesz tego tak negatywnie interpretował i nie oczerniał mnie oskarżając mnie o oczernianie “KK”.

Uważam, że za bardzo naskoczyliście na ancymona, mimo że źle zrobił. Gdyby był użytkownikiem z dużym stażem i podobne wybryki powtarzały się wielokrotnie, to rozumiem. Wystarczyło napisać stanowczo, że tak się nie robi, i koniec dyskusji. A ty ancymon też święty nie jesteś, trochę więcej pokory by się przydało, chłopaki wkładają (i już włożyli) dużo pracy w osm i nie dziwię się, że dają upust emocjom gdy ktoś robi burdello bum bum :slight_smile:
Wypadało by się wzajemnie przeprosić i nie kontynuować już tej próżnej dyskusji.

Myślę, że pomimo wielu różnic w poglądach na kwestie mapowania i poza, są wśród nas takie osoby.

Pewien zarys problemu macie przedstawiony. Nie rozbudowując dalej dyskusji, proszę o zabranie głosu kogoś, kto nie decyduje w konkursie. Głos ma dotyczyć kwestii co robimy z tak zdobytymi punktami? Może z tą prośbą powinien wyjść ktoś z komisji. Jednak oprócz kolegi, też chciałbym już wiedzieć na czym stoimy.

Popieram. Ostatnio niektórzy są zbyt nerwowi i robi się to powoli zaraźliwe. Myślę, że sam skrypt można wykorzystać tylko to wymaga pewnej dyskusji w końcu pobrać wszystkie POI bez addr jest łatwiej niż szukać błędnych… Coś wymyślimy :wink:

@damndog Dyskusja jest próżna dla osób patrzących z zewnątrz. Przecież mogła się zakończyć już na poziomie IRC. Kolega chciał to skonsultować ze społecznością więc rozmawiamy tutaj.

@Dotevo Może chcąc uniknąć nerwicy, omijasz IRC. Sam wiesz, że gdy coś się obserwuje live (np. kasowanie mezo), to człowiek zaczyna się denerwować. Pomimo tego spokojnie wskazałem koledze powody mojego stanowiska. Trudno cicho siedzieć w tego typu sytuacjach.

Nikt nie odpowiedział na zadany przez marimila problem, więc pytam: co robimy z tak zdobytymi punktami? Komisja konkursowa proponuje nie wliczać tych punktów do punktacji konkursowej ancymona. Czy ktoś jest przeciw takiemu rozwiązaniu lub ma inny pomysł?
Drugie, wg mnie ważniejsze pytanie: czy zostawiamy te skopiowane dane w bazie czy wycofujemy kontrowersyjne changesety?

Komisja ma prawo podjąć suwerenną decyzję:)
Kasować jeśli jest dużo błędów, jeśli poniżej 1/5 to chyba nie ma sensu. Co prawda mało przydatne były te edycje, bo w większości przejrzanych przeze mnie przypadków dane i tak pozostały niekompletne. Dlatego też krzywdy nie będzie dla bazy jeśli wszystko zniknie.

Ja uwazam, ze nalezy wycofac a wlasnie ostatnio na IRCu wyjasnialem dlaczego (duplikacja danych: powinno to byc robione po stronie uzytkownika tych danych, a nie w naszej bazie). Przy okazji nie powiem kto twierdzil, ze jest to dobra rzecz :wink: Nie powiem tez kto bardzo czesto sam wykonuje edycje “administracyjne”, dotykajac obszarow ktorych nie widzial, czesto bez konsultacji z innymi. Wiec przyganial kociol garnkowi.

Co do punktacji to tak jak ktos juz zasugerowal, nalezaloby dodac do regulaminu wzmianke o automatycznych edycjach i te zasade zastosowac. Natomiast nie mozna oskarzac tych co je wykonuja o granie nie fair. Wiekszosc mapowiczow wcale nie gra i nie interesuje sie konkursem.

Czemu nie powiesz? Ja twierdziłem i co z tego? Różnica jest taka, że ja mówiłem o dodawaniu zweryfikowanych danych adresowych do POI przez człowieka dodającego to POI, a nie o kopiowaniu z budynku pod nim. Poza tym ja tylko pytam; czy sugeruję w którymś miejscu, że należy je wycofać, że tak mi przygadujesz?

Jeśli ktoś wykonuje takie edycje nie będąc świadomym udziału w konkursie lub nie zważając na klasyfikację konkursową, to żadnych stwierdzeń o nieuczciwą grę nie powinno być. Jeśli natomiast ktoś robi takie edycje i liczy, że w ten sposób będzie mógł nabijać pkty dodatkowo np. sugerując w międzyczasie swoje zainteresowanie udziałem w konkursie, to jest to nieuczciwe.

Eno, tu to przegiąłeś :smiley:
Pozdrawiam,