Analiza jakości danych

Witam serdecznie,

jestem w trakcie pisania pracy mgr odnośnie jakości danych przestrzennych OSM. Zwracam się więc z zapytaniem czy były w przeszłości już robione podobne badania? Z góry dziękuję za wszelkie uwagi/ sugestie/ podpowiedzi. Pozdrawiam

Tak, było ich wiele, choć nie ma ich chyba zebranych w jednym miejscu i niestety nie mam czasu zalinkować do wszystkich. Praktycznie wszystkie są opisane po angielsku.
Polecam dokładnie przejrzeć linki w tygodniku weeklyOSM.
Jeden z nowszych przykładów: http://www.openstreetmap.org/user/amb_santacruz/diary/37471
Trochę analiz wykonał też brytyjski użytkownik SK53.

Tutaj temat pokrewny - analiza poprawności danych ukierunkowana raczej na poprawę a nie na robienie statystyk http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Quality_assurance

Analiza kompletności: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Completeness

Przez jakiś czas w Polsce główne drogi (DK i chyba DW) monitorował program OSMonitor stworzony przez polską społeczność.

Jeśli chodzi o narzędzia do wykrywania błędów, najpopularniejszymi są KeepRight i Osmose.

Tak jak wspomniałem powyższa lista nie jest ani trochę wyczerpująca.

Ja na przykład używając polskich darmowych danych BDOO szukałem na Pomorzu i Warmii większych brakujących w OSM lasów, które potem rysowałem na podstawie ortofotomapy Geoportalu.

W Polsce można porównać ulice z oficjalnym rejestrem TERYT, mając jednak na uwadze że kryteria nazewnicze w polskim OSM są inne (rozwijanie skrótów i nazwisk).

Tutaj też wyszukując “quality” można znaleźć dużo artykułów naukowych: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Research

Odkopie troszke temat, aktualnie jestem na poczatku pisania pracy magisterskiej na temat jakosci danych osm dla nawigacji szczegolnie pieszej i dla osob niepelnosprawnych, gdyby ktos byl w posiadaniu ciekawych prac, linków na temat nawigacji nie tylko pieszej prosze o odpowiedz.