Proponuję akcję oczyszczania Polski z tagu shop=yes
Obecnie jest aż 3845 obiektów tak otagowanych.
**[https://overpass-turbo.eu/s/XxC](https://overpass-turbo.eu/s/XxC)**
Dlaczego ważne jest pozbycie się shop=yes?
-
Shop=yes to nie to samo co building=yes. Rodzaj sklepu jest bardzo ważny, bo otagowanie np. wędkarskiego sklepu shop=yes zamiast shop=fishing sprawi, że wędkarz nie odnajdzie takiego sklepu.
Building=yes to nadal budynek, a shop=yes znaczy mniej więcej tyle co “fixme=Jest tu sklep, tylko nie wiem, jak otagować”. -
Walidatory JOSM i Osmose zgłaszają shop=yes jako błąd.
-
Od roku takie sklepy nie wyświetlają się na podstawowym stylu mapy.
-
No ale najważniejszy jest pierwszy powód, czyli taki nieskategoryzowany sklep jest bezużyteczny dla użytkownika danych.
Patrząc na mapę, widzę, że wiele z nich można bardzo łatwo poprawić, bo często nazwa, opis lub strona internetowa mówi, co to za sklep.
Zdarzają się nawet Żabki otagowane w ten sposób: https://www.openstreetmap.org/node/7142228256
Jak poprawiać?
-
Wejdź na https://overpass-turbo.eu/s/XxC i kliknij “Uruchom”. Możesz wcześniej zawęzić zapytanie do mniejszego regionu, bo mapa dla całej Polski trochę się ładuje. Do {{geocodeArea:Poland}} zamiast “Poland” wpisz np. “województwo mazowieckie”, “powiat krakowski”, “Gmina Pisz”, czy “Białystok”.
Można wybrać sklepy tylko w swojej okolicy lub znaleźć takie, które łatwo poprawić. -
Wybierz obiekt i załaduj w edytorze.
-
Wyszukaj odpowiedni preset i zmień tag na odpowiedni.
-
Użytkownicy iD mogą wpisać w wyszukiwarce presetu produkty sprzedawane w sklepie, np. “pralki” i pojawią się sklepy sprzedające AGD.
Dla użytkowników JOSM (i nie tylko) stworzyłem stronę https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Sklepy.
Przykłady
Przykład 1:
Czasami w nazwie zawarta jest kategoria sklepu i na tej podstawie można znaleźć tag, usuwając kategorię z nazwy.
Przykład:
https://www.openstreetmap.org/node/4860792263
shop=yes
name=Kwiatkowski Ireneusz Zakład Mięsny
po zmianiach →
shop=butcher
operator=Ireneusz Kwiatkowski
Przykład 2:
https://www.openstreetmap.org/node/6899639462
name=Wypożyczalnia sprzętu budowlanego “Żuraw”
shop=yes
→ odpowiedni tag: shop=tool_hire
Przykład 3:
Nazwa nam nic nie mówi, ale jest strona internetowa. Wchodzimy i sprawdzamy, jakie produkty są sprzedawane.
https://www.openstreetmap.org/node/4974898415
shop=yes
name=Domowy Trunek
website=https://www.domowy-trunek.pl
→ odpowiedni tag: shop=brewing_supplies
Przykład 4:
Na podstawie opisu:
https://www.openstreetmap.org/node/2293957937
description=Odżywki i suplementy diety
shop=yes
→ odpowiedni tag: shop=nutrition_supplements
Przykład 5:
Tag shop=yes jest zbędny, bo są już odpowiednie tagi:
https://www.openstreetmap.org/node/3437117846
amenity=office
name=Biuro Rachunkowe
office=accountant
shop=yes
→ usuwamy shop=yes i amenity=office
Przykład 6:
Gorzej, gdy jest tylko shop=yes i nic więcej…
https://www.openstreetmap.org/node/2665272983
Bez wizyty na miejscu raczej nie poprawimy.
Przykład 7:
Osobnym przypadkiem jest shop=yes na stacjach benzynowych. Prawie jedna trzecia z wystąpień shop=yes to stacje benzynowe, tagowane zwykle tak:
amenity=fuel + shop=yes + toilets=yes. Ktoś wykorzystał ten tag do zaznaczenia, że przy stacji jest sklep spożywczy. Taki sklep powinien być oznaczony osobno (najczęściej będzie to shop=convenience + opening_hours=24/7).
shop=yes na stacjach paliw można wyeliminować tak:
- jeśli na terenie stacji jest już shop=convenience, usuwamy shop=yes;
- jeśli nie ma, dodajemy węzeł z shop=convenience. Na stacji są zwykle dwa budynki, building=roof, pod którym są dystrybutory z paliwem i budynek, w którym jest sklep.
W powyższym zapytaniu overpass turbo można odkomentować zakomentowaną część i pominąć stacje paliw.
Przykład 8:
building=yes
name=Glazura, Kafelki
shop=yes
wpisujemy do iD lub na stronie “kafelki” i pokazuje nam się tag shop=tiles.
Przykład 9:
3 sklepy o nazwie “sklep”:
https://www.openstreetmap.org/node/2900747222#map=18/53.15187/19.93499
Jak znaleźć odpowiedni tag?
- w edytorze iD lub JOSM
- na liście https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Sklepy
- użytkownicy iD te same słowa kluczowe co na stronie wyżej mogą wpisać bezpośrednio w edytorze
- na Taginfo https://taginfo.openstreetmap.org/keys/shop#values
- Na wiele sklepów są już odpowiednie tagi. Jeśli ktoś jednak nie znajdzie odpowiedniego, może napisać w tym wątku. Być może będzie potrzeba utworzenia nowych tagów dla nietypowych sklepów.
Każdy sklep da się skategoryzować, ale może nie dla każdego sklepu jest już odpowiedni tag na OSM.
Jeśli jest to jakiś rzadki sklep sprzedający tylko określony produkt, można utworzyć nowy tag. Jeśli sklep sprzedaje np. tylko marchewkę, nie ma problemu, żeby utworzyć tag shop=carrot
We Wrocławiu jest sklep sprzedający tylko balony, który otagowałem jako shop=balloon.
Proponuję termin do 30 listopada. Ciekawe ile uda nam się w tym czasie zrobić?