Akcja: Miejski Sprint #3 - Sandomierz

Nowy tydzień - nowe wyzwania :). Tym razem Sandomierz. Obecny sprint trwa od 15 do 28 czerwca, czas start :).

Bardzo proszę uczestników o aktualizowanie postępu oraz o zwalnianie kawałków tortu, gdy praca jest tymczasowo skończona. Jeśli wyczerpiemy obecny tort dorzucę materiału, nie ma problemu. Tym razem mamy dobre zdjęcia Geoportalowe, więc zachęcam do dokładności.

Statystyka

Na razie pusta, ale od rana powinno w niej zacząć przybywać

mam szybkie pytanko. jak zmienić swojego nicka w mapcrafcie? pokazuje mnie jako “anonileśtam” i komenda z IRCa /nick nie bardzo działa a chętnie bym edytował jako ja…

Kliknij na tego anona i zostaniesz przeniesiony do autoryzacji przez OSM :slight_smile:

pfff był bym przysiągł, że przed restartem przeglądarki działać nie chciało :P. Całkiem możliwe zresztą że dodatki jak noscript/cookie monster i podobne mogły być problemem

Eeej, kto mi wlazl na zarezerwowany kawalek i narysowal wszystkie domki :slight_smile: ? Foch!

wmyrda, wiem że to ty :-))))

BP,NMSP:

https://www.facebook.com/JesteKoteJakRowniezDoktorante/photos/pb.123049234519449.-2207520000.1434495349./272227906268247/

:laughing:

akurat nie bardzo mnie coś szło wczoraj rezerwowanie kawałków (pierwszy raz korzystałem z mapcrafta) więc starałem się rysować w górnej części miasta gdzie raczej z tego co widziałem zarezerwowane nie było. One zapewne zarezerwowane zostały później czego już nie zauważyłem, gdyż przeglądarkę zamykam rysując w JOSM ponieważ mój komp ma jedynie 2GB RAM. Ten problem już przeszedłem, więc liczę sytuacja się nie powtórzy co by nie musieć rozwiązać całego szeregu konfliktów czego sam nie lubię i innym nie życzę :wink:

@wmyrda: A u mnie było zarezerwowane i nasadziłeś duplikaty domków. Bardzo proszę o poprawę :slight_smile: (okolice https://www.openstreetmap.org/way/354188813 )

hmmmm. poprawić to łatwo powiedzieć. Trudniej zadecydować jak. Rysowałem na podstawie podkładu geodezyjnego, który ponoć w 100% jest skalibrowany do fundamentów. Jak widać są różnice pomiędzy nim a również ponoć w 100% skalibrowanym orto z Geoportalu

http://bigvo.hopto.org/osm/sandomierz_bdot.jpg
http://bigvo.hopto.org/osm/sandomierz_orto.jpg

Mógłby się ktoś kompetentny wypowiedzieć jak w końcu jest z tą kalibracją? Rozumiał bym, że dachy są szersze od podstawy i wówczas obrysy z orto można by zamienić na building:part=roof i layer=1, ale na przykład dla budynku nr 10 jego część wystaje poza obwód budynku i jest na orto w tym miejscu w ogóle nie widoczna

BDOT Geoportalu? Niekoniecznie.
Co innego gdyby to był podkład od miasta/powiatu.

W jaki sposob robimy landuse = residential? Jeden na cale miasto? Czy kazdy w swoim kawalku osiobno :slight_smile: ?

Moim zdaniem ulice nie należą do landuse=residential (no może poza highway=living_street i serwisowymi). Podobnie użycie innego landuse wyklucza użycie landuse=residential wewnątrz (jedyny wyjątek nakładki landuse to landuse=grass, który tak naprawdę nie powinien być landuse). Landuse=residential to nie to samo, co granica “obszaru zabudowanego” (ten zaznaczamy nadając limity prędkości i ich źródło na drogach), jak również nie to samo, co granica miejscowości.

Początkowo, czyli parę lat temu, gdy było nas mało, landuse=residential było mniej więcej tożsame z terenem zabudowanym. Spotkać to można nadal w wielu małych wsiach oraz w krajach gdzie jest słaby stopień zmapowania. Z prawnego punktu widzenia jednak obszar landuse=residential to suma obszarów działek mieszkalnych. Kończy się więc ten obszar zazwyczaj tam gdzie jest siatka, płot,żywopłot, mur ograniczający posesję lub posesje.

Ja od dłuższego czasu (i widzę, że nie tylko ja) rysuje landuse w obszarach zabudowanych do krawędzi jezdni, czyli z chodnikiem wewnątrz landuse. W innym przypadku w miastach byłaby konieczność przyklejania budynków do landuse, co tworzyłoby spore problemy. Poza tym wydaje mi się, że jest to w miarę logiczne.

Poza miastem zabudowania nie są najczęściej ‘przyklejone’ do drogi, więc landuse idzie po płocie/murze posesji, jak pisze Marek.

Istnieje może w JOSM taka opcja, która ułatwia łączenie budynków z adresami (jak w iD)? A wiecie może dlaczego jest często po kilka takich samych punktów adresowych?

Od niedawna jest - poprosiłem autora wtyczki Building Tools i szybko to załatwił! W najnowszej wersji JOSM-a jest już nawet z polskim tłumaczeniem: zaznaczasz po prostu obszar (lub tylko obrys budynku oraz odpowiedni punkt adresowy) i z menu wybierasz Dane > Scal punkty adresowe. To łączy wszystkie punkty z budynkami, na których terenie leżą, ale tylko jeśli jest pojedynczy punkt (a nie więcej), więc działa to dosyć bezpiecznie i sensownie.

Czasem spotykam po 2 takie same punkty, ale rzadko. Możesz podać jakieś przykłady, żebyśmy mogli sprawdzić?

Dlatego mnie też ten projekt nieraz denerwuje, że takie rzeczy nie są ustalone. Dla mnie chodnik należy do drogi, a więc hipotetycznego landuse=highway, a nie do residential. Problemami z narzędziami edycyjnymi nie można tłumaczyć reguł rysowania mapy. Ja zawsze rysowałem residential do granicy działek drogowych. Jeśli w budynki stoją w ostrej granicy, to trudno, trzeba skleić linie.

W Sandomierzu import adresów był z EMUiA GUGiK, gdzie niestety duble często się zdarzają. Ostatnio tam robiłem trochę poprawek i część dubli usuwałem, ale pewnie nie wszystkie.

Dziś pierwszy raz używałem - działa bardzo ładnie, dopowiem tylko że łączy nie wszystkie punkty adresowe z budynkami (zgodnie z opisanymi wcześniej regułami jednoznaczności), ale wszystkie zaznaczone adresy z zaznaczonymi budynkami - czyli trzeba najpierw zaznaczyć, ale można bezpiecznie zaznaczyć wszystko :).