Akcja-mapowanie: Wieluń

Jacku.
mnie ten projekt uswiadomil cos pieknego za czym wielu ludzi teskni: Nazwijmy to “spoleczenstwo obywatelskie” czyli pomagamy sobie bezinteresownie nawzajem a wtedy wszystkim jest latwiej zyc. Pewien sympatyczny Forumowicz zwrócil tu kiedys uwage, ze w Polsce jest bardzo niski poziom zaufania spolecznego, jeden z najnizszych w Europie. Tymczasem tutaj “bawimy sie” w cos wspolnego, co mozna stosowac w wielu dziedzinach. I niezle nam to wychodzi zdaje sie ;).

Co do strazy pozarnej to znowu opowiadam bajki ale za 6,7 lat pierwsze smartfony beda prawdopodobnie wyposazone w skanery 3D [1] dzieki czemu bedzie mozna robic modele 3D z wnetrzami m.in. dla strazy pozarnej. Co to za rewolucja dla strazaków nie musze chyba mówic. No a poczatki indoor mappingu powstawaly m. in w Polsce.

[1] http://www.kickstarter.com/projects/occipital/structure-sensor-capture-the-world-in-3d?ref=category

Czy nieźle, robota sama mówi za siebie.

Ojej. O mały włos ktoś by narysował mój dom. :slight_smile:

Już teraz algorytmy fotogrametryczne SfM (Structure from Motion) potrafią wygenerować sensownie wyglądającą chmurę punktów z serii zdjęć. A i jakość zdjęć robionych przez smartfony stoi na przyzwoitym poziomie. SQ9NIT eksperymentował z SfM i georeferencją.

Wracajac do tematu:
Moglby ktos z Was narysowac budynki w okolicy ul. Wroclawskiej:
http://www.openstreetmap.org/#map=16/51.2293/18.5473

Dwa inne (niewielkie) obszary to:
http://www.openstreetmap.org/#map=18/51.22449/18.59023

oraz

http://www.openstreetmap.org/#map=17/51.21099/18.56201

Ten kawałek narysuje wieczorem:
http://www.openstreetmap.org/#map=16/51.2293/18.5473

A swoją drogą akcja rzeczywiście piękna - gratuluję!

Postaram się dołączyć do mapowania.

Jacek

Ja niestety nie miałem czasu w weekend, ale w tym tygodniu tez dorzuce cos od siebie :slight_smile:

Wyglada rzeczywiscie dobrze, jednak nadal jest jeszcze sporo do zrobienia.
Poniewaz dobrze miec w jakiejs okolicy dobrze zmapowany przyklad w miejscu gdzie ludzie aktywnie nad tym pracuja i wykorzystuja do dalszego ulepszania,
to dobrze miec tam naprawde dobrze zrobiona mape o wysokim stopniu uszczególowienia:

  • Wszystkie budynki (wspolnota OSM)
  • Wejscia do budynków, tj. entrance=yes (Czesciowo ze zdjec, czesciowo strazacy na miejscu)
  • Ilosc pieter (to juz strazacy)

Pomoze to w uzyskaniu efektu multiplikatora w tym rejonie kraju.
Tak przypuszczam przynajmniej.

Wieluń to całkiem spore miasto (24 tys mieszkancow) wiec proponuje aby strażacy uderzyli rownież do mieszkanców aby pomogli w mapowaniu. My możemy zrobić init, ale aktualizacją muszą zajać sie lokalni. Myślę, że mało która grupa społeczna może się pochwalić tak dobrą opinią jak strażacy, a więc i odzew będzie lepszy.

Tylko do kogo w miescie? Trzeba by zidentyfikowac kto jest mozliwym adresatem takiej akcji…

Witam pracujących nad mapą.

Powiem taka zaledwie kilka tygodni temu prosiłem o pomoc w szybkim opanowaniu OSM szukałem kogoś z Wielunia nikt się nie odezwał z tych okolic.
Wtedy odezwał się Andrzej i opanowałem podstawy, aby rozpocząć akcję w powiecie, potem wyszło, że na mapie jest niewiele i społeczność OSM to zauważyła no i poszło. Szanuję Was i Wasz czas oraz starania i dzękuje z kawał dobrej roboty, dla mnie osobiście to bardzo ważna sprawa…………, ale nie o tym.
Jeżeli macie jakieś namiary postaram się dotrzeć do osób. Pewnie nie odmówią jeżeli są problem czy wiedzą ???

Kontakt zemną przez Straż w Wieluniu 43 8411029 na biurko on też przerzuca na moją komórkę na czas Akcji Mapa Wieluń.
Aktualnie jeszcze jestem w pracy.

Zapraszam do pracy …. kto ma czas i czyta to forum.:slight_smile:

Naprawdę to wygląda inaczej niż na starcie.
Zrobiłem zrzuty jest co porównywać.

Ja osobiście pracuje nad bazą dla strażaków w powiecie, budujemy informacje o sieci hydrantowej i punktach czerpania wody, tak aby było łatwiej i szybciej bo czas jest ważny w działaniach ratowniczych .

Miałem do wyboru poczekać pewnie dwa lata albo i więcej na mapę cyfrową sieci z jakiegoś urzędu albo wziąć to w swoje ręce i po prostu zrobić… czekać na co ….
No i nikt nie podważy praw autorskich.

Społeczność OSM robi swoje mapa rośnie …. To mnie najbardziej cieszy nie przestawajcie.

Dziękuję za wsparcie przez telefon miło poznać ludzi z którymi spędziło się wikend online, taki kontakt werbalny zmienia czasem podejście do pewnych spraw.:slight_smile:

Ech… próbowałem wziąć udział w tej akcji - straciłem 3 godziny na mapowanie sporego kawłka terenu, po czym JOSM mi zgłosił 69 konfliktów bo ktoś akurat mapował ten sam kawałek. IMHO żeby taka akcja miała sens trzeba się jakoś podzielić robotą. Zrobić tabelkę, kto co i kiedy robi. bo inaczej będą nieustanne konflikty. Inaczej to strata czasu.

Dlatego pisalem w #24 ktore kawalki sa do obróbki.
Serdeczne dla Ciebie podziekowania za Twoj zainwestowany czas.

Proponuje dalej pisac tzutaj kto bierze jaki obszar.
Akurat ladnie to mozna podzielic bo przebiegajace primary road dziela miasto na sektory wiec wystarcza napisac który sektor ktorego

  • przedpoludnia do 12.00
  • popoludnia do 18.00
  • wieczoru do 21.00
  • nocy
    kto rezerwuje dla siebie.

Jest jeszcze jeden temat i to moze nawet wazniejszy od samego mapowania:

Ktos z Lodzi jest potrzebny do przeprowadzenia dalszego szkolenia z pracy na edytorach.
Ludzie na miejscu chca sie dalej uczyc i sa gotowi umówic sie na jakis dzien w Lodzi.

Czy ktos z Lodzian bylby gotów pomóc?

http://www.openstreetmap.org/#map=17/51.22689/18.56677
Tutaj brak (górny prawy róg) service road. Czesc budynków rysowana byla wg starego podkladu i ma przesuniecie.
Stusujac podklad z Geoportalu mozna to poprawic.

Widzę, że Marku kierujesz całą pracą nad Wieluniem.
Dzięki potrzebuję takiej osoby na froncie akcji.

Ja też nie próżnuję poszedłem dalej, poprosiłem Leśników o pomoc niech zawalczą z lasami czekam na odzew, myślę że nie odmówią.

Jeżeli to forum czyta jakiś Leśnik – proszę ” posadź parę drzew”, no i odziały tak aby każdy grzybiarz strażak rowerzysta jak zobaczy pożar w lesie przy pomocy strażakaOSM i pozycji GPS w komorze zlokalizował miejsce, a jak będziemy wiedzieli gdzie resztę załatwimy – lubię takie słowo jak ktoś prosi o pomoc mówię tak „Będziesz Pan Zadowolony”.

Pozdrawiam i jestem do dyspozycji.

Tak nie do konca “kieruje”. My mozemy sie nawzajem co najwyzej grzecznie prosic. :wink:
W kazdym razie: piekne podziekowania takze ode mnie.
Wyszlo tak calkiem przypadkiem a wyglada naprawde super.

Bede Wam wszystkim bardzo wdzieczny jesli wlaczycie sie dalej w ta akcje. Powstaje nam naprawde imponujaca akcja co moze spolecznosc jesli skoncentrujemy sie na jakims punkcie.

Witam ponownie była prośba o podział miasta na sektory
Bo jest tak depczemy sobie po „piętach” i robota nam się sypie.

Podzieliłem miasto na sektory tak aby nie marnować Waszego czasu.
Jest tak:
Sektor A - Kopernika, Kopernika, Wojska Polskiego – tu jest prawie komplet strefa kompieliska miejskiego tam trzeba po mapować i popatrzeć w stronę Gaszyna
Sektor B – Wojska Polskiego, Sieradzka, Traugutta wzdłuż ulicy Sybiraków (przed centrum ANIA)
Sektor C – Trójkąt ul. Sybiraków, Traugutta w stronę Dąbrowy
Sektor D - Traugutta, Wrocławska, Sieradzka, Kolejowa w stronę Dąbrowy osiedle Armii Krajowej już jest i osiedle domków za osiedlem trzeba skończyć resztę

Za chwilę dalszy podział miasta.
Kto co bierze tak będzie łatwiej. Budynki adresacja , drogi to dla Straży podstawa reszta jak kto może ale jest tak na wyjściowo sam nie wiem.

Podział Całość
Podzieliłem miasto na sektory tak aby nie marnować Waszego czasu.
Jest tak:
Sektor A - Kopernika, Kopernika, Wojska Polskiego – tu jest prawie komplet strefa kąpieliska miejskiego tam trzeba po mapować i popatrzeć w stroną Gaszyna
Sektor B – Wojska Polskiego, Sieradzka, Traugutta wzdłuż ulicy Sybiraków (przed centrum ANIA)
Sektor C – Trójkąt ul. Sybiraków, Traugutta w strone Dąbrowy
Sektor D - Traugutta, Wrocławska, Sieradzka, Kolejowa w stronę Dąbrowy osiedle Armii Krajowej już jest i osiedle domków za osiedlem trzeba skończyć resztę
Sektor E - Kolejowa, Sieradzka w stronę Dąbrowy i Koloni Raczyn niewiele tam roboty
Sektor F - strefa Chrusty ul. Sieradzka, Głowackiego, Warszawska, Fabryczna, Jagiełły (tu jest dobrze okolice ciepłowni tam były jakieś dziury reszta do przepatrzenia brak pojedynczych budynków)
Sektor G – Niedzielsko ul. Fabryczna, Warszawska, Przemysłowa , Jagiełły w stronę Niedzielska tam ktoś już nieźle popracował, może skończy.
Sektor H – Przemysłowa, Warszawska, wzdłuż szlaku kolejowego do ulicy POW
Sektor J - wzdłuż szlaku kolejowego, Warszawska, Popiełuszki, 18- stycznia
Sektor K – trójkąt w ulicach: 18 stycznia, Częstochowska
Sektor L - Częstochowska, Piłsudzkiego, 3 Maja – tu jest prawie na wyjściowo brakuje już naprawdę niewiele, proszę o drugą stronę ul. Granicznej
Sektor M - trójkąt ul. 3 maja, Joanny Żubr – tu tylko dopieszczenia brakuje, może dlatego, że tu mieszkam, dzięki za huśtawkę na placu zabaw (uśmiechnąłem się jak to zobaczyłem)

Strefa CENTRUM
Ulice. Piłsudzkiego, 18 stycznia, Popiełuszki, Warszawska, Sieradzka – brakuje niewiele.

Kto co bierze tak będzie łatwiej. Budynki adresacja , drogi to dla Straży podstawa reszta jak kto może ale jest tak na wyjściowo sam nie wiem.

Podtrzymuję deklarację edycji sektorów:
Sektor C – Trójkąt ul. Sybiraków, Traugutta w strone Dąbrowy
Sektor D - Traugutta, Wrocławska, Sieradzka, Kolejowa w stronę Dąbrowy osiedle Armii Krajowej już jest i osiedle domków za osiedlem trzeba skończyć resztę

http://www.openstreetmap.org/#map=16/51.2321/18.5481

Głównie dodanie budynków, ale i trochę szczegółów w związku ze znajomością tych rejonów.

BTW - przydałoby się jakieś narzędzie do takich mapping akcji. Znalazłem to
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/MapCraft
ale nie ma teraz JOSM i nie sprawdze jak to działa.
Może coś prostrzego? Po prostu do podziału mapy na sektory i przypisanie do usera.
Jacek

Pomysl z wymiana na forum i po prostu blokowaniem sektorów jest bardzo dobry.
Mysle ze nie potrzeba wtedy wcale MapCraft.