Adobe przestaje rozwijac flash na platformy mobilne

do przeczytania:

http://www.zdnet.com/blog/perlow/exclusive-adobe-ceases-development-on-mobile-browser-flash-refocuses-efforts-on-html5/19226

Czyli w przyszlosci trzeba bedzie zastapic Potlatch czyms innym.

Jest np. cos takiego:

http://www.cartagen.org/

Tak, można zastąpić np. JOSM-em :wink:
Dla mnie problem nie istnieje biorąc pod uwagę, że JOSM ma większą funkcjonalność niż P2 i jest bardziej wydajny.

RichardF powiedzial przed chwial ze rozglada sie za kompilatorami action script do html5 (np jangaroo.net) i ze adobe tez idzie w tym kierunku, wiec nie sadze zeby przestal dzialac Potlatch. Poza tym implementacja Adobe nie jest jedyna implementacja flash (zob. gnash itp)

Oczywiscie uzaleznianie sie od adobe przez robienie czegokolwiek we flashu zawsze bylo bezsensem, po to istnieje wolne oprogramowanie zeby nie dochodzilo do takich absurdow.

To w sumie bardzo dobre wieści. Kiedy dwa lata temu Potlacz został przepisany na AcrionScript 3, przestało być możliwe używanie go przy pomocy Wolnego Oprogramowania - Gnasha. Co jak co, ale w takim projekcie poleganie na własnościowym oprogramowaniu jest trochę dziwaczne. Być może ta wiadomość da do zrozumienia developerom Potlacza, że vendor lock-in to jest problem i zaczną działać wspólnie z Gnashem, aby uniezależnić się od Adobe.

Oto co napisla twórca Potlatcha, Richard:

Potlatch is written in ActionScript 3 using the Flex framework. If eventually we compile it to HTML5 (see http://jangaroo.net/)) rather than Flash Player bytecode, that’s not a problem. There’s nothing to say the existing codebase will forever be wedded to the one runtime.