2014/2015

chyba już czas na jakieś podsumowanie 2014 roku i przemyślenia co do nadchodzącego roku 2015 :sunglasses:

jeśli o mnie chodzi w 2014 udało mi się w OSM:
*zmapować wszystkie pałace i zamki Wielkopolski (wraz z numerami rejestracyjnymi NID)
*zmapować tę część Wielkopolskich muzeów oraz zabytkowych dworów i kościołów (wraz z numerami rejestracyjnymi NID) które miały do wiosny swoje artykuły na Wikipedii
http://osmapa.pl/w/historyczne/
*dzięki “zalegalizowaniu” korzystania z Geoportalu dokończyć wprowadzenie do OSM wszystkich szlaków pieszych w Wielkopolsce oraz polskich szlaków z sieci Dróg św. Jakuba (w 2013 mapowałem je wszystkie na podstawie Binga przez co duża ich część była bardzo dziurawa)
*mikrozmapować swoje osiedle
http://osmapa.pl/#lat=52.37888&lon=16.96651&z=17&m=ms
*mikrozmapować wiele rynków, placów, parków i skwerów w miastach i miasteczkach Wielkopolski i nie tylko
*przydzielić drogi i nazwy ulic kilkunastu tysiącom “samotnych adresów” z Wielkopolski i Lubuskiego
http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=411295#p411295
http://v3.mrowka.org/adresy/#7/51.954/18.666
*no i cała masa innych edycji niepowiązanych między sobą żadną serią, a być może jeszcze jakiś ciąg edycji o którym zapomniałem

jeśli spojrzeć szerzej na cały projekt OSM to niestety trzeba stwierdzić że oprócz dodawania danych przez zwykłych użytkowników od strony technicznej OSM stoi w miejscu, no bo jeśli przy stale rosnącej liczbie ponad 300 propozycji zmian zarządcy OSM jako sukces wymieniają zmianę kolorów lasów z jednego odcienia zielonego na inny to jest to po prostu śmieszne, moje oczekiwania wobec osób decyzyjnych w OSM opisałem tutaj:
https://www.openstreetmap.org/user/Tomasz_W/diary/23710
i mam nadzieję że w 2015 oprócz ogromnej ilości przybywających suchych danych od zwykłych użytkowników jak to miało miejsce w 2014 roku wystąpi też ogromna ilość technicznych poprawek i usprawnień w projekcie OSM ogólnie

na 2015 mam w planach:
*na wzór przytoczonego wyżej osiedla zmapować z taką dokładnością całą dzielnicę w której owo osiedle się znajduje
*zwiększać w rozmaitych miejscach dokładność mapy tak żeby nie zatrzymywały się na etapie kilku dróg + landuse=residental
*eliminować dalej samotne adresy w Wielkopolsce i Lubuskim

na naszym lokalnym podwórku liczę na jakąś zmianę w sprawie importów budynków bo w miastach z budynkami rysowanymi od ręki z dokładnością może być cienko, a na naszym polskim forum, w wątkach niespecjalistycznych prosiłbym o mniej informatycznego języka, który - wierzcie mi - nie wszyscy tutaj zawsze rozumieją :slight_smile:

a Wam, jak minął (mija) w kontekście OSM kończący się 2014 rok, i jakie macie plany oraz przemyślenia na rok 2015?
życzę Wam wszystkim owocnego w mapowania w 2015 roku no i coraz dokładniejszych zdjęć Geoportalu :slight_smile:

Mnie tam by brakowało w domyślnej warstwie jeszcze drzew (jeśli są, oczywiście =} ), no i obszaru zamieszkałego na tym osiedlu (landuse=residential).

Hm, a możesz podać jakieś przykłady tego języka? Bo to projekt geograficzno-informatyczny, w dodatku społecznościowy, więc wytwarza własną terminologię z czasem i trudno chyba będzie jej uniknąć.

mapowanie drzew oprócz np. dębów papieskich jest dla mnie jakieś takie… dziwne :stuck_out_tongue: residential mogę dodać, a czy może być dodany do relacji z granicą administracyjną osiedla czy musi być osobno?

co do informatycznego języka na forum może trochę źle się wyraziłem, nie tyle “mniej” co “nie tam gdzie nie ma potrzeby jego używania”, nie mam żadnego problemu kiedy w wątkach o przeprowadzaniu importów czy innych skomplikowanych technikach mapowania pojawią się jakieś kody i specjalistyczny język bo wtedy jego używanie jest po prostu niezbędne, ale czasami można się spotkać na tym forum z sytuacją kiedy ktoś zadaje proste pytanie a jako odpowiedź nie wiedzieć czemu dostaje instrukcje do pisania kodu, np. ja kilka dni temu zapytałem czy ktoś zna sposób na wyszukiwanie losowego punktu na mapie w określonych granicach, a w odpowiedzi dostałem instrukcję do napisania programu :slight_smile: jedyne o co proszę to to żeby w wątkach niespecjalistycznych nie przyjmować z góry że ktoś potrafi coś więcej niż obsługa P2/iD/JOSM :slight_smile:

A tu się nie zgodzę. Edytor iD rozwija się dynamicznie, a jego pojawienie się mnie osobiście zmotywowało do mapowania. Obecnie można w nim sterować wyświetlaniem obszarów (czyli skończy się likwidowanie dużych obszarów “bo mi drogę zasłaniał”), jest zaimplementowane Mapillary i Strava (jako fork co prawda), i w ogóle jest to kawał dobrej roboty.

Natomiast faktycznie, ciągle brakuje dobrej, globalnej mapy topo. Najlepiej na stronie głównej OSM.

Ja w ramach podsumowania spojrzałem w swoje statystyki, i wygląda na to że OSM zeżarł mi setki godzin w 2014 :slight_smile:

Narysowałem górnych parę tysięcy leśnych dróg i ścieżek, głównie w górach na wschód od Tatr. Drogi to 83% moich edycji (myślałem że więcej, ale najwyraźniej okazjonalne rysowanie lasów - 2% i zabudowań - 7% wcale nie jest aż tak okazjalne). Mam przy tym ciekawy współczynnik ilości punktów do ilości dróg (Nodes - 155 626, Ways - 7 916), zapewne częściowo dzięki Stravie, ale jak się rysuje leśne ścieżki to trzeba być precyzyjnym, inaczej nie ma sensu tego robić. Natomiast poniosłem klęskę z moimi planami naniesienia wszystkich schronisk PTTK. Jestem za mało systematyczny, i chyba tak już zostanie :frowning: I niestety, tylko 7 relacji. Nanoszenie szlaków turystycznych chyba powinno być moim priorytetem na następny sezon. Obiecuję sobie powalczyć ze zwyczajem podawania koloru szlaków przy pomocy tagu “name”.

Nawiasem mówiąc, czy nie powinno się tego usunąć botem? Name=zielony to w przypadku szlaków turystycznych problem, a nie rozwiązanie problemu. Jak to zniknie to może edytorzy nie będą już tego błędu powtarzać. Bo jak wiadomo edytorzy często robią tak, jak widzą że jest zrobione. A chyba wolę nie mieć w jakimś regionie żadnych szlaków niż jakieś ogryzki nanoszone tagiem name, co robi wrażenie że “sytuacja jest ogarnięta” podczas gdy nie jest.

Wygląda fajnie, ale mam dwa “ale”:

  1. można dodać wysokość budynków (ilość pięter)
  2. dlaczego mapujesz pod render? Konkretnie tag http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:landuse%3Dvillage_green nie służy do oznaczania trawników na osiedlach! Do tego można użyć tagu landcover=grass, który niestety nie jest renderowany… (a patrząc na Twój “przykład” w pierwszej chwili się ucieszyłem, że jednak już gdzieś jest renderowany…)

Zawsze zastanawiało mnie, jak na podstawie samego podkładu geoportalu (nawet tego z wyrysowanymi drogami) można poprawnie zmapować szlak turystyczny tylko na podstawie jego opisu. Być może po prostu na nizinach sytuacja wygląda inaczej, niż na pogórzu, być może również organizacje turystyczne w Wielkopolsce opisują szlaki znacznie dokładniej, niż na Dolnym Śląsku, z mojego doświadczenia natomiast wynika niestety, że szlak mapowany na podstawie tylko opisu i zdjęć satelitarnych nijak ma się do jego rzeczywistego przebiegu (a szkoda). Prosiłbym, aby przy takim mapowaniu szlaków dodawać uwagę (note lub fixme) o konieczności weryfikacji przebiegu w terenie.

Nadal nie wiem więc, jakiej innej odpowiedzi można oczekiwać na tak postawione pytanie (o sposób). Pytałeś o gotowy program/stronkę, która robi coś takiego? Mam prośbę: na tym forum duża (a może bardzo duża) część osób ma wykształcenie techniczne, często (przynajmniej częściowo) informatyczne - zadając pytanie zaznaczcie wyraźnie, jeśli odpowiedź ma być dla laika, lub że chodzi o program który już to coś robi… a jeśli o tym zapomnicie i dostaniecie “dziwnie informatyczną” odpowiedź - sprostujcie bezpośrednio, a nie “przez kwiatek”.

ð) Dokończyłem nareszcie mapowanie mojego miasteczka. Teraz pozostaje “tylko” zadbać o aktualność danych…
←) Przeszedłem z gpsem i aparatem jakieś kilkaset kilometrów szlaków turystycznych w górach wałbrzyskich - to naprawdę fajna zabawa, tym bardziej, że większość czasu spędza się (zdrowo) w terenie, mniej (niezdrowo) przy komputerze… niemniej bardzo dużo niekompletnych szlaków jeszcze zostało…
→) Powoli dorysowuję na podstawie ortofoto geportalu landuse oraz natural dla mojego powiatu… a że mi się nie spieszy, to jeszcze zapewne przez parę lat będę mógł pisać w tego typu wątkach to samo ;).

To jednak jest usprawnienie edytowania OSM, a nie jej odczytywania, i paradoksalnie, patrząc na OSM jako bazę danych, narzędzia do edycji OSM oceniam dużo lepiej niż oficjalne narzędzia do jej odbioru, iD czy JOSM są wygodne i zupełnie wystarczające i nie ma się tu do czego przyczepiać

tam gdzie są gołe trawniki tam stosowałem landuse=grass, a tam gdzie trawniki z drzewami/ krzakami landuse=village_green bo po przejrzeniu na Wiki OSM wszystkich tagów tego typu ten najlepiej się do tego nadawał, czasami szukając na Wiki OSM rozwiązania mozna odnieść wrażenie, że piszący te artykuły sami nie wiedzą jak opisać do czego dany tag służy

mapowałem te szlaki na podstawie atlasu turystycznego Wielkopolski w skali 1:75 000 a więc bardzo dokładnego, a w wątpliwych miejscach wspomagałem się Street View lub zostawiałem lukę

No widzisz, pytałem o sposób jak coś zrobić, a nie sposób jak napisać program który pozwoli coś zrobić, więc dla mnie to oczywiste że pytam się o gotowe narzędzie, już nie kłóćmy się o to :slight_smile:

To może się dołączę, bo fajnie wiedzieć, co komu w głowie siedzi.

2014:

Na 2015 roku planuję:

  • rozmowy z NID w celu uzyskania zgody na import danych o zabytkach nieruchomych z Geoportalu NID
  • przygotowanie strony pomagającej w importach adresów i dociągnięcie adresów w gminach, gdzie nie było jeszcze importu
  • przejechanie i zmapowanie GreenVelo (o ile zdąży się wybudować :-))
  • czyszcić mrówki (Warmińsko-Mazurskie i może okolice)
  • powrócić do mapowania szlaków rowerowych

Bardzo Wam dziękuję! Cieszę się czytając jak wiele zrobiliście dla projektu!
Odczywam radość patrząc jak OSM rozwija się w Polsce!

Co u mnie:
Najważniejsze chyba to wystartowanie wersji beta apki nawigacyjnej z rozpoznawaniem znaków ograniczenia prędkości. Miała być puszczona do testowania dla Was już w grudniu jednak nie zdążyłem dogadać sprawy z prawnikiem. To jedna z pierwszych spraw na Nowy Rok.

Czego mi się nie udało: Praca nad tutorialem dla początujących. To postanowienie na Nowy Rok.

Szczęsliwego Nowego Roku Wam wszystkim!

Marek

@marek: A propos tej apki, to kolejny element drogowy mi się nasunął do renderowania: highway=traffic_mirror (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dtraffic_mirror), bo akurat zaczął być wyświetlany w najnowszej wersji JOSM-a.

Przepraszam, że w tym wątku, ale już nie pamiętam, gdzie o tym była mowa…

Interesujący wątek. Wtrącę trzy grosze z pozycji amatora-mapowicza. Jeśli chodzi o dokonania, to niestety nie są wielkie, mapowałem głównie swoje okolice, ale wciąż jest baaardzo daleko do doskonałości. Taką ogólną moją bolączką jest to, że zdecydowana większość, może nawet 80% moich edycji, to poprawki. Zwykle wygląda to tak, że sobie coś wymyślę, np. zmapuję wszystkie szkoły w mieście, zaczynam i widzę, a ta droga krzywa, a tu brakuje budynku, znowu ktoś posklejał landuse z drogą, co mostu nie ma? Zaraz, co ja właściwie chciałem zmapować? Nie chcę narzekać, to wciąż świetna zabawa, relaks i duża satysfakcja.
Ostatnio wciągnęło mnie trochę mapowanie torów kolejowych i całej otoczki. To zapewne echa godzin dawno spędzonych nad zestawem PIKO i nie tylko pracowicie rozbudowywanym dzięki Składnicy Harcerskiej (ktoś to pamięta?). Posuwam się wzdłuż szlaków kolejowych, koryguję, rysuję stacje i to właśnie zamierzam kontynuować w 2015 roku, oprócz doskonalenia sąsiedztwa oczywiście. Obawiam się, że nie wszystko jeszcze robię dobrze, chciałbym szerzej stosować tagowanie OpenRailwayMap i Public Transport, są dosyć skomplikowane i balansuję tutaj pomiędzy wydajnością a dokładnością. Brakuje mi trochę wiedzy, przydałby się “słownik” tłumaczący symbole spotykane na schematach stacji (np. typowo kolejowe schematy na semaforku) na tagi. Niektóre są oczywiste, niektóre nie, może jest ktoś obeznany z tematem?

Do Siego Roku! :slight_smile:

To prawda, sam czasem nie rozumiem na czym definicja się opiera poza podaniem przykładu. :slight_smile: Taka pewnie uroda rozwoju organicznego, że definiuje się dopiero jak pojawiają się wątpliwości wobec rzeczy niby oczywistych. Ustaliliśmy jednak niedawno, że “village_green” to “nawsie” (http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=26242) i tylko w takiej roli powinno być stosowane. Trawniki z drzewami to po prostu trawniki, a tam, gdzie drzewa tworzą zwartszy obszar rysuje się po prostu obszar drzew, jak np. pod Stadionem Narodowym (http://www.openstreetmap.org/#map=18/52.23900/21.04852 - natural=wood miał niby oznaczać co innego, ale na razie jest stosowany także w tej roli).

I nie wiem, co dziwnego widzisz w tagowaniu pojedynczych drzew (w tym na obszarach zadrzewionych) - są, widać je w terenie, współtworzą układ przestrzeni - czasem np. jako rząd wzdłuż ulicy albo alei, a czasem jako rozproszony urozmaicacz krajobrazu. Bardzo liczę na zmianę stylu wyświetlania na domyślnej mapce na styl “francuski”, czyli z przeźroczystą koroną wokół pnia, wtedy będzie bardziej naturalnie.

Co do pytania jak coś zrobić - nie ma co zakładać, lepiej od razu pytać w jakim środowisku/narzędziu chcesz wykonać zadanie. Jeśli ktoś nie będzie wiedział, to czasem podpowie jak to zrobić w czym innym, co akurat zna i to nie jest straszenie - po prostu jakaś propozycja rozwiązania, i czasem faktycznie z takich okruchów różnych informacji i porad dopiero coś się układa, a też i nie zawsze pytający do końca wie, co i jak właściwie chciał osiągnąć.


A plany i podsumowania? Jakoś naturalnie mi się to rozwija. Gdy potrzebowałem zebrać godziny do różnych sklepów (nigdy nie pamiętam!), to zacząłem dodawać. Gdy znalazłem w Warszawie jakieś białe plamy, to wypełniałem. Plan objechania wszystkich przystanków ZTM utknął gdzieś na 25%, ale widzę, że już inni się tym zajęli, więc i tak traktuję jako pretekst, żeby poprawić okolice, w których normalnie nie bywam - no to mam jeszcze dużo pretekstów. =} Na pewno będę chciał bardziej poznać możliwości JOSM-a, bo to bardzo wygodny scyzoryk, a także - po nadmuchaniu dysku - spróbować się pobawić w testowanie różnych łatek do OSM-carto - a nuż jakaś zostanie przyjęta i się domyślny styl rozwinie? Dalej pewnie będę uzupełniał budynki w okolicy Warszawy i chodniki, w dodatku jeśli się uda to będę też uzupełniał dane na temat przejezdności/wjazdu wózkiem. Reszta się zobaczy - jak zwykle od tych kilku lat.

Ktoś chętny na napisanie podsumowania za rok 2014 dla całego świata? Coś na wzór tego co było rok temu na osm.org.pl (statystycznie ile danych przybyło oraz najważniejsze wydażenia). Pewnie kilka serwisów np. geoforum, gisplay, dobreprogramy użyją go do napisania swojego niusika.

pochwalę się i ja :wink:

2014

W zasadzie gro dokonań znajduje się tu http://www.openstreetmap.org/#map=13/49.9082/22.0655

Gmina Lubenia - zmapowanie wszystkich budynków, obszarów zabudowanych, dróg gruntowych, podjazdów, ścieżek, terenów leśnych, sadów, koryt rzek, strumieni, szlaków rowerowo-pieszych, wszystkich możliwych POI jak sklepy czy urzędy a także ławki, kosze na śmieci, tablice turystyczne, kapliczkami, ule, większość hydrantów etc. Lampy nie wiem jak się taguje :wink:

Gminy Tyczyn, Hyżne, Chmielnik - zmapowanie wszystkich budynków, dróg gruntowych, ścieżek, terenów leśnych, sporo POI głównie na terenie gminy Tyczyn (IMHO jak taki poziom osiągniemy dla większości kraju to OSM będzie można polecić każdemu w ciemno)

Gmina Błażowa - jak wyżej poza sołectwami Piątkowa i Futoma - prace nad nimi trwają w chwili obecnej :wink:

Gminy Niebylec, Czudec, Boguchwała, Rzeszów - sporo budynków, terenów zabudowanych, lasów, POI, ale nie tak kompleksowo jak 5 gmin powyżej

Karpacka Troja - nieplanowany, ale ponieważ impreza w skansenie zacna http://www.karpackatroja.pl/dwaoblicza_108_0.html postanowiłem również dodać i ten rejon :slight_smile: http://www.openstreetmap.org/#map=18/49.73246/21.43222

2015

Do sezonu rowerowego planuje dojść jak najbliżej Przemyśla trasą przez Dynów na podobnym poziomie szczegółowości jak dotychczasowych gmin jak np. Hyżne. Co dalej zobaczymy, ale jak tego dokonam planuje spocząć na laurach i skupić się jedynie na dodawaniu brakujących POI :wink:

MIazga. Rozwaliłeś temat imponująco, gratulacje.
Znalazłem na Stravie dosłownie jedną ścieżkę, której nie narysowałeś. Czy to jest zwalone drzewo przez strumyk? Jeśli tak, to koniecznie trzeba dorysować :wink:
http://strava.github.io/iD/#map=21.00/21.98049/49.92782

Broń Boże nie spoczywaj na laurach. Ciebie należy zrzucać na spadochronie w zapomniane zakątki Polski żebyś zrobił z nimi porządek :-))) Może da się ciebie zachęcić do wycieczki rowerowej w Bieszczady czy Beskid Niski? Bo jak pojedziesz, to nie wytrzymasz i naniesiesz każdy domek w promieniu 30 kilometrów :))))

W porównaniu z większością obszarów poza miejskich to na pewno nieźle wypada, choć mnie do pełni szczęścia brakuje choćby dodanych PKSów jako relacje :slight_smile: A ten las by mieć w pełni dodane wszystkie ścieżki to będę musiał jeszcze co najmniej dwa razy odwiedzić pomijając tą brakującą ścieżkę. Jej nie ma gdyż dostęp do tego rejonu jest mocno utrudniony sporymi spadkami terenu w tym rejonie http://strava.github.io/iD/#background=Bing&map=21.00/21.98390/49.92857 Tam ryzykowne jest rower nawet prowadzić więc i ścieżki nie ma narysowanej gdyż jej organoleptycznie nie widziałem

Rysować to bym mógł i cały dzień gdyby tylko czas pozwalał. Zadanie postawiłem przed sobą i tak tytaniczne gdyż będzie to co najmniej drugie tyle pracy co dotychczas, a biorąc pod uwagę że szef mnie wczoraj rzucił hasło że mamy się mocno brać za robotę (integrujemy ciekawe systemy w tym bazowane na opensourse np. otrs, nagios, freenas, one-point project) to odpadnie jeszcze przynajmniej część czasu jaką mogłem projektowi poświęcić chyba że ni stąd ni zowąd wpadnie mnie jakiś fajny temat to będzie chwilę spokoju i czas na wypady rowerowe i edycje :wink:

Zapraszam do wypisania najważniejszych rzeczy z roku 2014 http://etherpad.wikimedia.org/p/OSMpodsumowanie2014

Debiut osm24.eu? :wink:

osm24.eu jako taka domena owszem, ale strona powstała trochę dawniej. Zresztą osm24 zmienia się w martwy projekt więc nie widzę sensu promowania go :slight_smile:

Edit: jeśli ktoś chce coś dodać to proponuję jak najszybciej, ponieważ trzeba to przerobić na strawny tekst.

To offtopic, ale projekt uważam za świetny.
Mam się spotkać w Londynie ze starymi wyjadaczymi, chcę im zaproponować podpięcie osm24 pod stronkę główną jako dodatkowej warstwy jeśli nie widzicie przeciwskazań.

no właśnie problem z fajnymi projektami w OSM jest taki, że rzadko kiedy sięgają szerszego grona użytkowników spoza OSM :). Masz jakieś statystyki ile osób używa osm24?

Zasadniczo powinniśmy to zintegrować z osmapa.pl no i samą osmapę trochę odkurzyć.